İzmirli Depremzedelere Gıda, Su ve Battaniye Yardımı - Acil Yardım | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Acil Yardım
  • İzmirli Depremzedelere Gıda, Su, Battaniye ve Nakdî Yardım 12.jpeg
İzmirli Depremzedelere Gıda, Su ve Battaniye Yardımı
01.11.2020

Ne olmuştu?

İzmir'de 30 Ekim Cuma günü meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkılmış ve onlarca bina da hasar görmüştü. Enkaz altında kalanları arama kurtarma çalışmaları devam ederken ne yazık ki bölgeden 100’ün üzerinde vefat ve binden fazla yaralı haberi aldık. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

İzmir’e Hangi Yardımları Ulaştırdık?

Merkez üssü Ege Denizi Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremden saatler sonra bölgeye ulaşan Çare Derneği ekibi evleri yıkılan ya da hasar gördüğü için geceyi çadırlarda geçiren İzmir halkına ilk etapta 600 bin liralık yardımda bulundu. Yardımın 250 bin liralık kısmını acil nakit ihtiyacı olan 250 aileye nakdî olarak ulaştırdık. Geri kalan miktar da battaniye, hazır gıda paketi, hijyen paketi ve içme suyu yardımı olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Çadırda kalan insanların yemek ısıtma gibi uğraşları olmasın diye içerisinde peynir, zeytin, helva gibi ısıtmadan hızlıca tüketebilecekleri gıdalardan oluşan 500 hazır gıda paketi ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Çare Derneği bölgedeki çocukları da unutmadı. Minik yürekler soğuk gecelerde üşümesin diye 300 çocuğa kışlık mont dağıtımı gerçekleştik.

Kovid-19 salgının devam ettiği bugünlerde hijyen ön planda olduğu için, çadırlarda yaşamak zorunda kalan kardeşlerimize dezenfekte ve maskeden oluşan hijyen paketleri dağıtıldı.

Çare Derneği olarak aynı zamanda Bornova, Bayraklı’da kurulan çadırları da ziyaret ettik. Evleri yıkılan, ağır hasar alan ya da evlerine girilemeyecek durumda olan 250 aileyi tespit ettik ve onlara acil nakit ihtiyacı olarak aile başına 1.000 TL yardımda bulunduk.

Dağıtım sırasında bizleri duygulandıran anlar da oldu. Evleri yıkıldığı halde maddi durumu iyi olan bazı aileler, yapılacak bu yardımları ihtiyacı olan diğer ailelere yardımcı olmamızı istediler.

Bölgedeki Acil Yardım İhtiyaçları Neler?

Deprem bölgesine ulaşan ekiplerimiz dışarıda kalmak zorunda olan, çadırlarda yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını şu şekilde sıraladılar:

  • Hazır Gıda Paketleri
  • İçme Suyu
  • Battaniye
  • Kışlık Kıyafetler
  • Hijyen Malzemeleri