Adak, Akika ve Şükür Kurbanı - Kurban | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Kurban
  • faaliyetler-kismi-kurban-kategorisi-adak-akika.jpg
Adak, Akika ve Şükür Kurbanı
15.06.2020

İnsanlık çok zaman amaç ile aracı karıştırdığı için Cenab-ı Hak C.C Kur’an-ı Kerim ile Kurban ibadetinde insanlığı ifrat ve tefritten kurtaracak istikamet yolunu bildirmiş ve Resullullah (a.sm)’ile uygulama şeklini öğretmiştir.

Cenab-ı Hak Hac Suresinde “Biz, büyük baş hayvanları da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Onlarda sizin için hayır vardır. Şu halde onlar, ayakları üzerine dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yan üstü yere düştüklerinde ise, artık (canı çıktığında) onlardan hem kendiniz yeyin, hem de ihtiyacını gizleyen-gizlemeyen fakirlere yedirin. İşte bu hayvanları biz, şükredesiniz diye sizin istifadenize verdik. -22/36- 

Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele! -22/37-“ buyurarak bizlere hem Kurbanlık hayvanların cinslerini hem nasıl kurban edilmesi gerektiğini hem kurbanlık hayvanların etlerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini hem de Kurban kesmekte ki niyetimizin ne kadar ehemmiyetli olduğunu ve daha birçok hikmeti ders vermiştir. 

Derneğimiz Kurban Bayramında olduğu gibi yıl içinde kesilen adak, akika ve şükür kurbanlarının video ve fotoğraflarını bağışçılarımıza göndermektedir.

 

Adak - Akika - Şükür Kurban Süreci

  • Derneğimize Adak veya diğer kurbanlar için bağış yapıldığında, öncelikle arkadaşlarımız bu bağışın alındığına dair mesajı hisse sahibine göndermektedir.
  • Sonrasında bu hisselerin 7 ye tamamlanması beklenir.
  • Bir büyükbaş kurbanı çıktığında o an ihtiyaç sahibi olan ülkede kurbanımız video kaydı ve fotoğraflar ile beraber kesilir.
  • Sonrasında derneğimize gelen görseller bağışçımıza bir link halinde mesaj olarak gönderilir.
  • Bağışçımız linki tıkladığından kendi kurban görsellerine direk olarak ulaşabilmektedir.
  • Kurbanlarımızı kestiğimiz ülkeler; Uganda, Kenya, Filipinler, Pakistan, Sri Lanka ve Sudan gibi ekonomik açıdan çok güç durumdadırlar.