15 Ülke 65 Bölgede 1 Milyon 100 Bin Kişiye Çare Olduk - KURBAN | Çare Derneği

"YETIM yaz 3851'e gönder 10 TL"

KURBAN
  • 1_milyon_100_bin.jpg
15 Ülke 65 Bölgede 1 Milyon 100 Bin Kişiye Çare Olduk
04.08.2020

2020 Kurban Organizasyonunu, “Bu Kurban Kardeşinle Ol” alt sloganı ile Türkiye ve 15 ülkede gerçekleştirdik. Covid-19’a rağmen gerektiğinde 3, 4 aktarma yaparak bizi bekleyen, yollarımızı gözleyen Müslüman kardeşlerimiz için uzak coğrafyalara yol aldık.

Bayram süresince vekaleti verilen kurbanlar tek tek isimleri okunarak ve video kaydı alınarak kesildi. “Kurbanını seyret” sloganı ile girdiğimiz bu yolda iyi bir organizasyonla bayramın son günü kurban bağışında bulunan binlerce hisse sahibine kurban kesim görüntülerini eksiksiz olarak ulaştırdık. Kesimi yapılan kurbanlarla Afrika, Orta Asya ve Uzak Doğu’da 65 bölgede yaklaşık 1 milyon 100 bin ihtiyaç sahibine ulaştık.

Taliban zulmüne maruz kalan; sağlık, ekonomi ve eğitim alanında istenilen refah düzeyine ulaşamamış Afganistan’ın Mezar-ı Şerif şehrine yakın Nawaabad Ziraat, Kalay-i Hacari, Tahta Pul, Kochay-i Nadir Alimi, Kamar Band Babayadgar ve Kochayi Havoz köylerinde 2.040 aileye; Bangladeş, Myanmar sınırında dünyanın en büyük mülteci kampında iki farklı bölgede 4.200 aileye, Cox’s Bazar bölgesinde 3.100 yetime kurban yardımı yaptık.

Çare Derneği olarak bu yıl ilk defa gittiğimiz, yetersiz beslenme yüzünden hastalıkların hat safhada olduğu Benin’in Djougou, Nadoungou, Parakou ve Nikki bölgelerinde 3.500 aileye, Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Fransız sömürgesindeki Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu civarındaki Kouritenga, Dapelogo, Pabre, Manga ve Karpala mahallelerindeki 5.560 aileye kurban yardımı yaptık.

2020 Kurban Organizasyonu yaptığımız ülkelerden biri olan Etiyopya’nın Bale eyaletine bağlı bu yıl ilk defa kurban organizasyonu gerçekleştirdiğimiz Robe’de ve geçen sene de geldiğimiz Robe’ın ilçesi Gasera ile çevre köylerinde toplamda 33.000 aileye, Filistin Gazze’de de 250 aileye kurban yardımı yapıldı. Ayrıca Filistin’de kurban bağışında bulunan her bir bağışçının adına bir zeytin ağacı dikilmesi ve yıllar sonra gelen bağışlarla Çare Derneği Zeytin Bahçeleri’nin oluşturulması planlandı.

Moro Müslümanları için gittiğimiz Filipinler’in güneyindeki Mindanao Adası’nda bulunan ve çoğunlukla da Moro Müslümanlarının yaşadığı bölgeler olan Marawi, Lanao del Norte, İligan, Zamboanga, Baloi, Cagayan de Oro, Bukidnon ve Basilan’da 10.200 aileye, birçok ülkenin sömürgesine maruz kalmış Kamerun’da da Kousséri, Lougan, Muabbada, Madamdan ve Veceesange’de 15.600 aileye kurban dağıtımı yapıldı. Ayrıca yine Kamerun’da 400 çocuk hediyelerle ve oyuncaklarla sevindirildi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Kenya’daydık. Kenya’nın Garissa, Kwela ve Kilifi bölgeleri ve bu bölgelere yakın Silala, Matano Manne ve Maramtu’da ilçe merkezlerinde, yerleşim alanlarında ve toplamda 112 köyde 11.000 aileye, Pakistan’ın 6 farklı bölgesinde Bakhar, Gilgit, Keşmir, Attock, Lahor ve Faisalabad’da şehir merkezleri ve civar köylerdeki 15.360 aileye kurban yardımı yapıldı.

Dernek bu yıl bir de Somaliland’ın Bella Gubella ve Galah bölgesinde 6.600 aileye, Galçano bölgesinde Hargeisa Rehabilitasyon ve Yetim Merkezi’nde 750 yetime, Tanzanya’nın Tanga Mjini, Pangani, Mwera, Mkwaja ve Mkinga bölgelerindeki köy ve yerleşim alanlarındaki 33.000 aileye kurban dağıtımı yapıldı.

Büyük Yetimhane projemizin olduğu Uganda’nın Kampala ve Kampala yakınlarındaki Sembabule bölgelerinde 24.300 aileye, yangın yeri Yemen’de de iki bölgede de 1500 aileye kurban dağıtımı yapıldı.

Bu bayram çocukları da unutmadık. Kesilen kurbanların önemli bir kısmı yukarıda ismini andığımız ülkelerde yetimhanelerde kalan yaklaşık 10 bin çocuğa bağışlandı. Ayrıca gidilen köy ve yerleşim alanlarındaki çocuklara bayramlık, şeker ve oyuncaklar dağıttık. Geleceğimize daha güzel daha umutla bakmak için Filistin’de kurban vekaleti veren her bir bağışçı için bir zeytin ağacı dikilmesini planlandık.

Bu coğrafyalara sadece kurban eti değil, aynı zamanda yaşam koşullarını daha iyi hale getiren birçok proje ile destek olduk, olmaya da devam ediyoruz. Yüzlerce su kuyusu açmanın yanı sıra Burkina Faso, Arakan, Pakistan, Filipinler ve Uganda’daki yetimhaneler ile yüzlerce yetime ev sahipliği yapıyoruz.

Yakın dönemde Uganda’da 500 yetime eğitim verecek yeni bir yetimhanenin açılışına da hazırlanıyoruz. Bir sonraki adımımız Kamerun’da güneşin altında hafızlık yaparken gölgelik isteyen talebelere söz verdiğimiz Kamerun Hafızlık Okulu’nun temellerini atmak olacaktır. 

 

 

FOTOĞRAFLAR
Tümünü Gör