Çocuklarla Zor Konuları Konuşmak - Haberler | Çare Derneği
"DEPREM yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
GÜNDEM
  • cocuklarla-zor-konulari-konusmak.jpg

Çocuklarla Zor Konuları Konuşmak

01.03.2023

Çocukların zor konularla ilgili duygularını ifade etmeleri ve gerçekleri anlamaları için ebeveynlerinin desteği önemlidir. Doğru bir yaklaşımla kurulacak açık bir diyalog, çocukların sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Doğal afet, hastalık, taşınma, ölüm, boşanma, şiddet gibi konular hakkında konuşmak, çocukların bu zor gerçeklerle başa çıkmasına yardımcı olabilir. Peki nelere dikkat etmeliyiz bu konuları konuşurken? Sizin için bazı maddeler derledik.

Ne Hissettiğini İfade Etmesine Yardımcı Olun

Çocuklar etrafında ne olup bittiğini hızlıca algılar. Çocuklar farkında olmasa da ters giden bir durumu çoktan fark edip onunla ilgili endişe duymaya başlar. Bu nedenle, neler hissettiğini, neler bildiğini ifade etmesine yardımcı olmak çok önemlidir.

Soruları Karşısında Sakin Kalın

Çocukların konuyla ilgili pek çok sorusu olabilir. Çocukların stresi, beden dili ve ses tonu aracılığıyla kolaylıkla algılayabileceğini hesaba katarsak, böyle bir durumda, bir süre bekledikten sonra yanıt vermeyi tercih edebilirsiniz.

Sadece Sorduğu Kadarını Anlatın

Zor durumlarda hiçbir şey yokmuş gibi davranmak, yalan söylemek ya da geçiştirmek doğru değildir. Ancak kısa, net ve anlaşılır cevaplar vermeye çalışırken fazla detaya girmemeye çalışmak da önemlidir. Çocukların neler olup bittiğini öğrenmeye hakkı vardır, ancak onları yoğun bir stres yükünden uzak tutmak da yine yetişkinlerin sorumluluğundadır.

Onlara Özellikle Güven Aşılayın

Güven aşılamanın en temel kriterlerinden biri, onunla güvenilir kaynaklardan doğru bilgiler paylaşmaktır. Kendisini güvende hissetmesi adına onun için ne yapabileceğinizi sorabilir, spesifik bir konuya dair endişesini gidermeye çalışabilirsiniz.

Empati ve Şefkatle Yaklaşın

Çocukların zor konularla ilgili duygularını anlamak ve hislerine alan açmak için empati ve şefkatle yaklaşmak gerekir. Zor konular beraberinde gerginlik ve öfke de getirebilir. Onunla olan diyalogunuzda ayrımcılık, nefret ya da önyargı içeren ifadeler kullanmamanız çok önemli, hatta kritik bir durumdur.

Sadece İyiliklere Odaklanın

Zor konuların yanında iyiliklere de odaklanmak, çocuğun ruh halini olumlu yönde etkileyebilir. Çocuğa çevresinde olan güzellikleri ve iyilikleri hatırlatabilir, ona yardımlaşma örnekleri gösterebilirsiniz.

Kitap ve Çizgi Filmler

Zor bir konuyu konuşmanın en güzel yollarından biri de yaşa uygun, zor konuların ele alındığı kitaplar ya da çizgi filmlerle çocuğu desteklemektir. Çocuklar için üretilmiş görsel ve edebi ürünlerin onlar için ulaşılabilir olmasını sağlayabilir, bu şekilde olayları kendi dünyalarına, gelişim süreçlerine en uygun şekilde keşfetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarla zor konuları konuşmak, onların hayatında önemli bir yer tutan gerçeklere karşı hazırlıklı olmalarını sağlar. Açık bir diyalog, empati ve şefkat ile birlikte, iyiliklere odaklanarak ve destek kurumlarının çalışmalarından yararlanarak, çocukların hayatlarında olumlu bir etki yaratabilirsiniz.

Paylaş