Cox Bazar Yangın Bölgesindeyiz! - Haberler | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
GÜNDEM
  • Arakan 4.jpg

Cox Bazar Yangın Bölgesindeyiz!

24.03.2021

Arakan Müslümanları dünyanın en kötü şartlarında mülteci kamplarında hayatta kalmaya çalışıyor. Evlerinden, topraklarından göç etmek zorunda kalan bu kampta geçtiğimiz gün bir yangın çıktı ve ilk belirlemelere göre 5-6 blokta bulunan barınakların tamamı küle döndü. 70 binden fazla Arakanlı mülteci evsiz-yurtsuz kaldı.

Çare Derneği'nin Hamiliğini Üetlendiği 8 Yetimin Evi, Yangında Kül Oldu!

6 ülke, 9 bölgede yüzlerce yetimin hamiliğini üstlenen Çare Derneği, Bangladeş'te de kamplarda kalan yetimlere sahip çıkıyordu. Orada bulunan yetimlerimizden sekizinin de evi bu yangında kül oldu. Bölgedeki ekiplerimiz durum tespitleri yapıyor. Hem yetimlerimizin hem de bölgedeki Müslüman kardeşlerimizin bizlere ihtiyacı var!

Şimdi Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanı! Myanmar zulmünden kaçıp Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar yardımlarınızı bekliyor.

Bangladeş'te Arakanlı Müslüman mültecilerin kaldığı kamptaki yangında en az 28 kişinin öldüğü, 40’tan fazla kişinin de yaralandığı gelen son haberler arasında. Çare Derneği, Bangladeş Temsilcisi Ebu Tahir'den edindiğimiz bilgilere göre, kamptaki yangında yaklaşık 15 bin barınak kül oldu, en az 28 kişi öldü ve 40’tan fazla kişi de yaralandı. Ebu Tahir, Cox Bazar'da Balukhali Kampı'nda çıkan yangının ardından 400 kişiye ulaşılamadığının bilgisini verdi. Bölgede Çare Derneği ekipleri olarak çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Ebu tahir, "çok büyük ve yıkıcı" ifadesini kullanarak bu yangın felaketinde sağlık kampları ve dağıtım merkezlerinin de kullanılamaz hale geldiğinin bilgisini paylaştı.

Ebu Tahir, bölgede Çare Derneği ekipleri olarak yangın sonrası yardım çalışmaları koordine ettiklerini, bu çalışmalarda önceliklerinin en savunmasız durumda bulunan kadın ve çocuklar olduğunu dile getirdi. Bu arada Bangladeşli yetkililerin, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlattığını sözlerine ekledi.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı. BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

Paylaş