Sri Lanka da Sel: 146 Ölü! - HABERLER | Çare Derneği

"YETIM yaz 3851'e gönder 10 TL"

GÜNDEM
  • srilanka.jpg
Sri Lanka da Sel: 146 Ölü!
29.05.2017

Sri Lanka’da sel ve toprak kayması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 146’ya yükselirken, binlerce kişi evsiz kaldı. Sri Lanka'nın Kalutara bölgesindeki Bellena kasabasında, Muson yağmurları nedeniyle meydana gelen sel ve toprak kayması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 146’ya yükseldiği 99 kişinin ise hala kayıp olduğu öğrenildi.

Hükümet, felaket sonrası kurtarma çalışmalarına katılması için 2 bin askeri personeli görevlendirdi. Yetkililer, olayın meydana geldiği bazı bölgelere ulaşmanın oldukça zor olduğunu ve kaybolan 99 kişiyi bulmak için çabaladıklarını belirtti. Sri Lanka sağlık Bakanı Rajitha Senaratne, toplam 493 bin 455 kişinin evsiz kaldığını, 185 barınma kampı ile sağlık tesislerinin vatandaşların hizmetinde olduğunu belirtti.

Nehir kıyısı ve toprak kaymasına meyilli alanlarda yaşayanların tahliye edilmesi gerektiğini dile getiren Abeywardana, bölgedeki kurtarma ve yardım kuruluşlarından 72 saat boyunca alarmda kalmaları talebinde bulundu.

Ülke donanmasına ait 100'den fazla gemici ve 20 teknenin, helikopter ve uçakların kurtarma ve yardım faaliyetlerinde bulunması için bölgeye sevk edildiği bildirildi. Afet Yönetimi Merkezinden yapılan açıklamada, başkent Colombo ve çevresinde 7 bin den fazla kişinin afetten etkilendiği İçişleri Bakanı Vajira Abeywardana da gazetecilere yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşullarının devam etmesinin beklendiği vurguladı.

Paylaş