Uganda’da Külliyemiz Açıldı! - Haberler | Çare Derneği
"DEPREM yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
GÜNDEM
  • Uganda’da Külliyemiz Açıldı! - Çare Derneği (1).jpg

Uganda’da Külliyemiz Açıldı!

16.11.2022

Uganda Çare Eğitim Külliyesi, Yetimhane, İlköğretim Okulu, Cami-i Şerif, misafirhanesi, yemekhanesi ve medresesi ile 18 Eylül Pazar günü açıldı.

Açılış Uganda Büyükelçimiz, THY Yönetim Kurulu üyemiz, THY Uganda Müdürümüz, TİKA Ülke Koordinatörümüz, Uganda Kraliyet Ailesi Temsilcisi, Uganda Cumhurbaşkanı Temsilcisi ve Eğitim Danışmanı, Uganda Müftüsü, Uganda İslam Konseyi Başkanı, İslam Konseyi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Hizmetleri Daire Başkanı, Uluslararası İslam Ünv. Rektörü, Uganda Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Türk STK'larının temsilcileri ve Türkiye ‘den gelen gönüllü, bağışçı ve hizmet erbabı ile çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleştirildi.

10 dönüm arsa üzerinde inşa edilen külliyede bu sene 30 hafızlık talebesi ve 130 ilköğretim talebesi yetim evladımız eğitim alacak. Uganda Müftüsünün açılıştaki şu ifadeleri çok mühimdi:

“Kardeşlerim ne olurdu şu son on beş-yirmi senedeki Türkiye elli sene önce olsaydı. Bugün İslam aleminin ve Afrika'nın çehresi bambaşka olurdu. Fakat bugün Uganda’nın en büyük eğitim komplekslerinden birisinin açılışı Uganda’nın ve Afrika ‘nın geleceği adına bizleri heyecanlandırıyor. İslam aleminin lideri vazifesinin başına geçmek için uyanıyor diyorum”

Müftü Efendinin konuşması kalbime şunları ihtar ediyordu:

  • Himmetini millet bilenler için
  • hizmette izzet,
  • cihatta devlet,
  • sahavette servet,
  • gayrette meserret,
  • ibadette saadet vardır…

 

Biz böyle ulvi bir izzetin, külli bir devletin, tükenmez bir servetin, halis bir meserretin ve hakiki bir saadetin peşindeyiz, ne kadar bahtiyarız, ne kadar şükretmeliyiz...

Şu son Asr-ı Muhammediyi asr-ı nur ve sürur eyleyebilmek için Anadolu’nun feyzini, bereketini, nurunu, irfanını omuzlayıp İslam aleminin dertlerine derman sunmaya yaralarına Lokman olmaya çalışmak şükrü mûcib bir ihsan değil midir!

Bu vesile ile tekrar Âlem-i İslam'ın dertlerine derman sunmak fikrinde olan Çare’ye ve gönüllülerine binler teşekkür ediyoruz. Ve açılışta Dernek Başkanımız Mehmed Südlü Bey’in verdiği 2023 müjdeleriyle bitirelim:

“Biz sadece vesileyiz. İyiliğe, hayra, ilme, güzelliğe vesileyiz. Bu güzelliklerin tüm islam alemini kapsamasını ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder sizlere tekrar hoşgeldiniz der, böyle hayırlı müesseselerin açılması yolunda Rabbimizin avn ve inayetini temenni ederim. İnşaaAllah bu kurumun benzerini Çad, Kamerun ve Tanzanya’da da açacağımızın müjdesiyle sizleri selamlarım.”

Dr. Mehmet Rıza Derindağ

Uganda, Kampala, Buddo Çare Eğitim Külliyesi

18/09/2022

Paylaş