Açılan Su Kuyularında Sizinde Payınız Olsun - SU KUYUSU | Çare Derneği

"Biz Sadece Vesileyiz"

SU KUYUSU
 • 01_SU_KUYUSU.jpg
Açılan Su Kuyularında Sizinde Payınız Olsun
15.03.2017

Rahmetin en latif, rizkin en bereketli, sefkatin en muazzam tecellisi hic kuşkusuz su'dur. Su rahmettir. Su hayattir. Hayatı hayat ismine layık hale getiren dört unsurdan birisidir su. Su diger nimetler gibi bir imtihandır. İsrailoğulları mesela Talut'un krallığında Caluta karşı savaşmaya giderlerken su ile imtihan olmuşlar, imtihanı geçen kudsi az bir taife Davud'a yaren olmuş, nübüvvetin gölgesinde kurulacak olan Davud hukumranlığına o su imtihanını geçenler vesile olmuşlardı. Nebiyullah Musa 12 kayadan 12 kabileye su çıkarmış, Resulu Ekrem (a.s.v) ise 10 parmağından rahmet abı hayatını mucahidlere içirmişti. Susuz kalan ordusuna Rabbinin ikramı ile mucizevi bir şekilde su vermişti. Bedrin arslanları bedirde suya kavuşmuş islamın istikbal şevket ve devleti su kuyularına ulaşabilen Rasulullah (s.a.v) ile parlamıştı. Hz. Osman yahudilerden su kuyulari satın almış, bununla Medine halkı suya kavuşmuştu. İslam tarihinde su kuyuları hep en mühim sadakayı cariyeden sayılmış, nice büyükler ebedlere uzanan hayır defterlerini yaptırdıkları çeşmelerden akan rahmet damlalarıyla donatmışlardı da onlara sekeratta su, kabirde rahmet, cennette ebedi nimet olarak dönmüştü.


Filipin

Şimdi size de ebedlere akaçak bir beşaretin, ebedleri süsleyecek bir müjdenin haberini veriyoruz. Türkiyemizden onbin km güneyde moro müslümanları mindanao adasında yaşamakta ve bir çok ada ülkesi gibi bu azınlık müslüman topluluk su sıkıntısı çekmekte. Evlerinde su olmayan müslüman mahalleler, camilerinde su olmayan mahzun cemaatler, medreselerinde su bulunmayan muhtaç talebeler için bir seferberlik baslatmak istiyoruz. O halde haydi bir moro muslumanlari icin bir çesmemiz, bir kuyumuz, bir ikramimiz olsun. Rahmete vesile olalım ta ki rahmete erelim.

Filipin Su Kuyusu Bedeli: 2500$

Kenya

Afrika su kuyularımızı yaptırdığımız bölgelerden biri olan Kenya - Somali sınırına yakın Garissa şehri, kurak bir yer olmakla beraber, uzak köylerinin su kaynaklarına uzak olması en büyük sorun olarak gözükmektedir. Bu bölgelerde yaşayan insanlar genelde nehirlerden su ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Nehirden su alırken, boğulma ve timsah saldırısı tehlikesi altında yaşam mücadelesi vermek, her ne kadar aklımıza uzak gelse de bu insanların günlük yaşamlarının bir parçasıdır. Büyük bir yokluk içinde yaşayan bu insanlar için yaptırılan su kuyuları, sadece sağlıkları açısından değil, aynı zamanda inançlarını sürdürebilmelerini sağlayan bir hayır vesilesi haline gelmiştir. Bu bölgelerde kurulan kiliselerin bahçelerinde su kuyuları açılarak, Müslümanlar su almak için dahi olsa kiliselere gitmek zorunda bırakılmıştır. İnançlarını muhafaza etmek isteyen ve bu yüzden kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan Müslümanlar, büyük bir imtihandan geçmektedirler. Büyük zorluklar altında yaşayan bu insanlara, ellerimizi uzatmamız sadece insanlığımız açısından değil, aynı zamanda kardeşlik bağlarımızın zorunluluğu olarak görmekteyiz.

Afrika Su Kuyusu Bedeli: 4000$


Su Kuyusu Yapım Aşamaları

 • Su kuyusu yaptırmaya karar veren hayırseverimiz bu isteğini bize bildirdikten sonra, ilgili ülkede ihtyaç sahibi yerleşim bölgesi belirlenir.
 • Su kuyusu maliyeti derneğimize ödenir.
 • Bundan sonraki aşamada bölge fotoğrafları ile beraber hayırseverimize gönderillir.
 • Su kuyusu yapım süreci 3 aydır.
 • Su kuyusu bitimine yakın hayırseverimizin belirlediği isim tabelası hazırlanarak, bölgeye gönderilir.
 • Son olarak bölgeden gelen görseller hayırseverimiz ile paylaşılır.

Su kuyuları maliyetleri ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Kenya-Somali sınırında bir su kuyusunun maliyeti (bakımı dahil) 4.000$ olup Filipinler de bir su kuyusunun maliyeti (bakımı dahil) 2.500$ dır. İster bir su kuyusu açtırabilir isterseniz de su kuyusu hissesine dâhil olabilirsiniz. "SU KUYUSU" yazarak 3851'e gönderip 5 TL bağışla su kuyusu havuzumuza dahil olabilirsiniz.


 

Su Kuyusu Hissesi

Afrika ve Filipinler'de inşa edilecek su kuyularına sizde bir hisse ile ortak olun. Bir su kuyusu yaptırmak isteyen fakat bütün maliyetini karşılayamayan yardımseverlerimiz için hisse ile su kuyusu projesi başlatmış bulunmaktayız.

Kenya'da bir su kuyusu maliyeti 4.000 $ iken bu kuyuya 1/40 hisse ile 350 TL den hissedar olabilirsiniz.

Aynı şekilde Filipinlerdeki su kuyusu maliyeti de 2.500 $ olup burada aynı tutarlar ile hisselendirme olacaktır.

Su Kuyusu Hissesi Yapım Aşamaları

 • Su kuyusu maliyeti tamamlandıktan sonra ilgili ülkede ihtyaç sahibi yerleşim bölgesi belirlenir.
 • Su Kuyumuzun yapılma aşamalarının görüntüleri ve bulunduğu yer hissedarlarımıza iletilir.
 • 3 ay içinde su kuyusu inşaatı bitirilir.
 • Su kuyusu bitiminden sonra hayırseverlerimizin belirlediği isimler tabelaya yazılır, bölgeye gönderilir.
 • Son olarak bölgeden gelen görseller hayırseverlerimiz ile paylaşılır.
 • Bir damla temiz suya muhtaç bu insanların dualarına ortak olmanızı şimdiden tebrik ederiz.