Yetimler – Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
Yetim

YETİM

Dünya üzerinde hiçbir şey bir çocuğun art niyet gözetmeksizin ettiği bir tebessümden daha samimi olamaz. Yetim olmak da yetim sevindirmek de sünnettir. O halde var gücümüzle yetimlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve onları hiçbir noktada mağdur etmemek boynumuzun borcu ve dinimizin gereğidir.

 

Kimler Yetim Olarak Tanımlanıyor?

Bilindiği üzere İslam’da sadece babasını kaybeden çocuğa yetim, annesini kaybeden çocuğa öksüz denilmektedir. Bunlardan farklı olarak günümüzde yeni yetimlik tanımları da ortaya çıkmaktadır. Ebeveynleri hayatta olmalarına rağmen çocuklarına ebeveynlik vazifelerini yerine getirmemeleri ile oluşan sosyal yetimlik, bir diğer ifadeyle hükmi yetimlik durumu vardır.

Dünya ve İslam Coğrafyasında Yetim

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre dünyada her gün 10 bine yakın çocuk yetim ve/veya öksüz kalmaktadır. Dünya üzerindeki öksüz ve yetim çocuk sayısının en az 140 milyon olduğu biliniyor. Elbette resmi istatistiklere yansımayan kim bilir kaç milyon daha yetim vardır.

Yetimlerin büyük bir çoğunluğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. Korumasız yetimleri ne yazık ki çeşitli tehlikeler bekliyor: çocuk işçiliğinden madde bağımlılığına, insan kaçakçılığından organ mafyasına, suç örgütlerinden tutun da dilenci şebekelerine kadar pek çok tehditleri sayabiliriz.

Dünya üzerinde sözde insani amaçlarla gerçekleştirilen ve yakın bir geçmişte başlayan Operation Babylift gibi Vietnam savaş bölgesindeki çocukların tahliyesi ve hayatlarının kurtarılması adı altında gerçekleştirilen transferler ile evlat edinme gibi çeşitli yollarla yetimlerin korumasız oluşlarından faydalanılmaktadır. Afrika ve Asya’daki fakir ülke çocuklarının sahiplendirilmesiyle ilgili olarak bölgelerdeki bazı dernek, yetimhane, kilise ve yardım kuruluşları tarafından yeni bir Batılılaştırma ve misyonerlik aracı hâline getirildiği yönünde ciddi iddialar bulunmaktadır. Zira bugün yardıma muhtaç coğrafyalarda çalışma yapan birçok misyoner kurumun, yardım kisvesi altında bu toplumlarda Hristiyanlığı yaymak için yetimlerin mağduriyetini kullandığı bilinmektedir.

Yurt dışından evlat edinmenin bir sektöre dönüştüğü günümüzde Etiyopya, Kamboçya, Somali, Kamerun, Çad, Afganistan, Filipinler gibi ülkelerden çocuklar çeşitli kisveler altında âdeta kaçırılmaktadır. Bu çocuklar ne yazık ki başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanına para karşılığında satılmaktadır.

Çare Derneği Yetimhaneleri ve Yetimleri

Çare Derneği olarak ulaşabildiğimiz her yetime sahip çıkmak için yollara düştük. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar tüm yetimlerimize barınmadan eğitime, sağlıktan gıdaya kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılamak adına durmaksızın çalışıyoruz.

Yetim çalışmalarımızın amacı eğitimli, sağlıklı, ahlaki değerleri yozlaşmamış, toplum bilincine sahip, dinamik, şahsına ve yaşadığı topluma yararlı bir nesil yetiştirmektir. Çare Derneği şu anda 9 ülke 13 bölgede yüzlerce yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyor.

 

Yetimler İçin Ne Yapabilirim?

Yetim Sponsorluğu Nedir?

Bir yetimin eğitim, gıda, barınma, sağlık gibi alanlardaki temel ihtiyaçlarına her ay düzenli olarak 200 TL bağış yapılmasının adıdır Yetim Sponsorluğu. Destekleriniz ile sponsoru olduğunuz yetim çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmasına önemli ölçüde yardımcı oluyorsunuz.

Nasıl Sponsor Olabilirim?

Yetim sponsorluğu için +90 212 471 08 08 ya da +90 552 270 68 80 (Yetim Hattı) numaralı telefonları arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Sponsorluk Başvuru Formu’nu doldurarak da başvurabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Neden yetim çocukları destekliyorsunuz?

Çocuklar vaziyetleri itibariyle son derece muhtaç ve bu ihtiyaçlarını karşılamaya muktedir olmadıkları ve yanlış yönlendirilmelere müsait oldukları için yetim çocuklar için hummalı çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca yetim çocuklar birçok kötü niyetli kimsenin hedefinde olduğu için yetim çocukları sahiplenmeyi kendimize bir görev addediyoruz. Zira unutmamalı ki çocuklar geleceğimiz demektir.

Yetim yardımları hangi sıklıkla yapılıyor?

Sürekli olarak yetim yardımlarımız devam etmektedir. İhtiyaç görülen ülkelerde yetim ve yetimhanelere gıda, giyecek, eğitim, sağlık, barınma vb. birçok konuda yardımlarda bulunmaktayız. Her nerede bir yetim yetimhanemize getirilse kendi kendine bir geliri olup ayakları üzerinde durana kadar ve ilgili hükümet izin verdikçe ona desteğimizi sürdürmekteyiz.

Yetimlerin ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor?

Yetim ve yetimhanelerin ihtiyaçları aşağıdaki şekilde karşılanmaktadır.

  1. Yetimhanelere Yardım

  2. Yetim Sponsorluğu

Birinci seçenek yetimhanelere yardım adı altında istediğiniz zaman dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz, ikinci seçenek olarak Yetim sponsorluğu, bağışçılar tarafından düzenli olarak aylık 200 TL'lik bir bağış ile en az 12 ay dan oluşan gıda, eğitim, sağlık ve barınma gibi hizmetleri karşılayan bir sistemdir. Bağışçının adına atanan yetim kardeşimiz hakkında kendisine bilgi formu ve yıl içerisinde video gönderilmektedir.

Sponsor olduktan sonraki süreç nedir?

Sponsor olmak isteyen kişinin bilgileri bizlere ulaştıktan sonra süreç başlamış olur. Yetim birimimiz gerekli bilgiler doğrultusunda yetim ataması gerçekleştirir ve yetim bilgi formunu sizlerle paylaşır. Daha sonra sizlere bağışınızı nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirme yapılır. Yıl içerisinde sponsoru olduğunuz yetim hakkında sizlere videolar gönderilir.

Sponsorluk süresi ne kadardır?

En az 12 aydan oluşmaktadır. Yetim birimimizdeki arkadaşlara bilgi vererek dilediğiniz zaman sponsorluğunuzu dondurabilirsiniz.

Bir (1) aylık sponsorluk bedeli ne kadardır?

Bir yetim için aylık 200 TL ve 1 yıl süreyle her ay ödeme yapmanız gerekiyor. Düzenli ödeme yapamayan hayırseverler ‘’Yetimhanelere Yardım’’ olarak istediği zaman ve istediği miktarda bağış yapabilirler.

Yetimhanelerde kalan yetimlere nasıl bakılmaktadır?

Her ülkede yetim kardeşlerimizi gözetleyen yardımcı olan yetimhane görevlilerimiz öğretmenler ve diğer personel 7/24 yetim kardeşlerimizin yanında kalmaktadır. Yetimhanelerimizde ranza sistemi yatakhaneler, derslikler, yemekhaneler bulunmaktadır.

Dilediğimiz miktarda katkıda bulunabilir miyiz?

Yetim desteklemek adına istediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz. Yetim sponsorluğu ise kaç tane yetim kardeşimize yardım etmek istiyorsanız, kişi başına 200 TL tutarında bağış yapmanız gerekmektedir.

HABERLERİ
1 2 3 4