Barış Pınarı Harekâtı Bölgesinde İnsani Yardım - Acil Yardım | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Acil Yardım
  • faaliyetsuriye.jpg
Barış Pınarı Harekâtı Bölgesinde İnsani Yardım
01.03.2021

Bölgede Neler Yaşanmıştı?

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla 9 Ekim 2019 tarihinde Barış Pınarı Harekâtı başlatılmıştı. Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan harekât ile 600’den fazla yerleşim yeri terörden arındırıldı ve bölge halkının yaraları sarılmaya devam ediyor.

Çare Derneği’nden İnsani Yardım

Tel Abyad’da gözlerinde korku olan, heyecanını kaybetmiş çocukların telaşı var. Onlarda anne anlamına gelen “yumma” kelimesini dilimize “çaresizlik” olarak da çevirebiliriz.

Çare Derneği olarak Suriye'nin kuzeyinde terör örgütlerinden temizlenen bu bölgelerde ihtiyaç sahibi ailelere insani yardımlarla ulaşmaya devam ve gayret ediyoruz. Bu anlamda terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Suriye'nin Tel Abyad ilçesinin belde ve köylerinde 400 muhtaç aileye Kahraman Türk askerlerimizle birlikte gıda paketleri dağıttık. Bu vesile ile gittikleri her yere barışı ve huzuru taşıyan Kahraman Türk Askerlerimize de şükranlarımızı sunarız.

İhtiyaç sahibi ailelere dağıttığımız gıda paketlerimizde un, baklagiller ve hazır gıda ürünleri bulunmaktadır. Yardımda bulunduğumuz aileler harekâtın başladığı ilk günlerden beri bölgeye gıda desteğinin neredeyse hiç olmadığını dile getirdi.

“Sizde olan, bize ait olan şeyleri getirin!”

Bölgede yardım faaliyetlerini sürdüren ekibimize yerel halktan yaşlı biri şu sözlerle sitem etti: “Sizde olan, bize ait olan şeyleri getirin!” İlk başta hızlıca idrak edemesek de bizden talep ettiği aslında Müslüman’ın Müslüman’daki hakkı, insanın insandaki hakkı idi. Kimsesizin, yetimin ve çocukların hakkıydı.

Bölge İçin Ne Yapabiliriz?

Harekâtın ardından Türk askeri, Tel Abyad’da yoğun güvenlik önlemlerini sürdürüyor ve birçok noktada kontrollü geçişi sağlıyor. Burada kardeşlerimiz için savaş sonrası yeni bir hayat oluşmaya başlarken, bizlere çok ihtiyaçları var. Çare Derneği olarak, yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize yardımlarınızı ulaştırıyoruz. Sizler de Suriye’de yaşanan bu insanlık dramına sessiz kalmayarak, dilediğiniz miktarda destek olabilirsiniz!