Ramazan – Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Ramazan

2021 Ramazan Organizasyonu

"Soframız Bir Olsun!"

Rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan, bütün cömertliği ile bu yıl da bizlere misafir oluyor. Fırın önünde sıcacık pide kuyrukları, sofralarda birlikteliğimizi tatlandıran güllaçları, gecenin ortasından bizi oruca davet eden davulcuları ve ruhumuzu saran uhrevi atmosferi ile on bir ayın sultanı Ramazan yaklaşıyor!

Çare Derneği olarak, 12 yıldır olduğu gibi bu Ramazan da yurt içi ve yurt dışında hatırlanmayı bekleyen ihtiyaç sahibi ailelerle ve bizi bekleyen milyonlarca Müslüman kardeşimizle Ramazan ayını karşılamaya gidiyoruz!

“Ramazan-ı Şerif, evlerimize misafir olsun, dünyanın dört bir yanında soframız bir olsun!”

 

Ramazan-ı Şerif’te hangi yardımları yapabilirim?

 

İftar Yemeği | 20 TRY

Salgın tüm dünyada etkisini sürdürürken rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif için tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Bu ramazanda 20 TRY ile bir kardemize iftar yemeği ikram edebilirsiniz. Salgından dolayı sofralarda bir araya gelemesek de iftarınızı ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşabilirsiniz. 

Bir Ailenin 30 Günlük İftarı | 1000 TRY

Kardeşliğin, paylaşmanın doruğa çıktığı bu ayda uzak coğrafyalarda kurulacak iftar sofralarına Ramazan’ın bereketini taşıyoruz. Yardımlarınızla ülkemizde (1500 TRY) ve dünyanın farklı yerlerinde (1000 TRY) yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin Ramazan ayı boyunca (otuz gün) iftar sofralarını siz kurabilirsiniz.

 

Kumanya (Gıda Paketi) | 150 TRY

Ramazan ayının özündeki yardımlaşma kültürüyle yola çıkarak dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimize iftar kumanyaları götürüyoruz! Yardımlarınızla ülkemiz ve dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine sahur ve iftarları için kumanyalar ulaştırıyoruz! Kumanyalar, bölgenin ihtiyaç durumuna göre belirlenen temel gıda maddelerinden oluşuyor.

Zekât ve Sadaka Yardımları

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını, zor durumda olan ailelerin yükünü daha da arttırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da zekât yardımlarınızı dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz!

Zekât yardımlarınızla zor durumda olan aileler borçlarını ödüyor, giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor. Yardımlarınız, onların dertlerine derman oluyor. Siz de bu rahmet ayında bir kardeşimizin yüreğine umut olabilirsiniz.

Fitre ve Fidye Yardımları | 28 TRY

Rahmet ve mağfiret ayı, zekât, fitre, infak ve sadaka gibi ibadetlerimizi hatırlamak, yaşatmak ve geçekleştirmek için hayırlı bir vesiledir.

Peygamber Efendimiz (sav), içinde bulunduğumuz rahmet ayının faziletlerine erişme konusunda fitrenin önemli bir yeri olduğunu şöyle buyurmuştur: “Her kim Ramazan’ı oruçlu geçirir, gusül alarak namazgâha erkenden gider ve onu sadaka (fitre) ile sona erdirirse (bayram namazından) bağışlanmış olarak döner.”[1]

*Diyanet İşler Başkanlığı, 2021 yılı fitre bedelini 28 TRY olarak belirledi.

Fidye, dinî bir terim olarak, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.”[2] buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder.[3] Bir fidye, bir kişiyi bir gün doyuracak yiyecek miktarı veya bunun ücretidir. Bu da “sadaka-i fıtır” ile aynı miktarı (28 TRY) ifade eder. Bu, fidyenin asgari ölçüsüdür. İmkânı olanların daha fazla vermesi daha iyidir.[4]

Yetimlere Bayramlık | 120 TRY

Birçoğumuz çocukluğunda bayram sabahlarını özlemle beklemiştir. Ertesi gün giyeceği bayramlık hayali ile geceden uykusuz kaldığımız zamanlar da olmuştur. Peki ya yeni bir bayramlığı olmadan uyanılan bayram sabahlarını nerede tutalım? Çocukluğumuzda tattığımız bu heyecanı yetim kardeşlerimizle tekrar yaşamaya ne dersiniz?  Bugüne kadar binlerce yetimi yeni elbiselerle sevindirdiniz. Bu Ramazan da bir çift gözün tebessümüne vesile olabilirsiniz.

Kur'an-ı Kerim Yardımları | 10 TRY

Afrika’da yaşayan Müslümanlar Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenirken birçok imkansızlıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Çare Derneği hafızlık okullarına, eğitim sınıflarına ve yerel halka Kur’an-ı Kerim dağıtımları gerçekleştiriyor. Bölgedeki çocuklar hem okuma-yazmayı hem de dini bilgileri zor şartlarda öğreniyor. Burada, Müslümanlar kendi eğitim sistemini oluşturarak çocuklarına eğitim vermeye çalışıyor. 

Günümüz Afrika medreselerinde defter ve kalemsiz yani şifahi bir eğitim sistemi bulunmaktadır. Maddi imkansızlıklar yüzünden defter, kitap ve kalemi olmayan çocuklar, buldukları tahta levhaları kendilerine defter yapıyorlar . Bu tahta defterlerine kömür karası, tencere karası ve is yardımıyla notlar alıp ezberlerini yapıyorlar. Siz de medrese eğitimleri ve yerel halkın istifadesi için Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu'da gerçekleştireceğimiz  Kur’an-ı Kerim yardımlarına 10 TL ile destek olabilirsiniz.

 


[1] (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, No:23733)

[2] (Bakara, 2/184)

[3] (Serahsî, el-Mebsût, III, 100; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 395-397)

[4] (Bakara, 2/184; Merğînânî, el-Hidâye, II, 270)

 

“Ramazan-ı Şerif, evlerimize misafir olsun, dünyanın dört bir yanında soframız bir olsun!” HABERLERİ
1 2 3