Yetimler – Çare Derneği
"DEPREM yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
Yetim

YETİM

Dünya üzerinde hiçbir şey bir çocuğun art niyet gözetmeksizin ettiği bir tebessümden daha samimi olamaz. Yetim olmak da yetim sevindirmek de sünnettir. O halde var gücümüzle yetimlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve onları hiçbir noktada mağdur etmemek boynumuzun borcu ve dinimizin gereğidir.

 

İslam'da babasını kaybeden çocuğa yetim, annesini kaybeden çocuğa öksüz denir. Ancak günümüzde, ebeveynleri hayatta olsa bile ebeveynlik sorumluluklarını yerine getirmeyen çocuklar için de sosyal yetimlik veya hükmi yetimlik tanımları kullanılır.

Dünya ve İslam Coğrafyasında Yetim

Dünya genelinde her gün yaklaşık 10.000 çocuk yetim ve/veya öksüz kalıyor. Dünyada en az 140 milyon öksüz ve yetim çocuk olduğu biliniyor. Yetimlerin çoğu İslam coğrafyasında bulunuyor ve korumasız birçok tehditle karşı karşıya kalıyorlar. Vietnam Savaşı sırasında gerçekleştirilen Operation Babylift gibi transferler ve yurt dışından evlat edinme, bir endüstri haline gelmiş durumda. Etiyopya, Kamboçya, Somali, Kamerun, Çad, Afganistan, Filipinler gibi ülkelerden çocuklar çeşitli kisveler altında kaçırılıyor ve dünyanın dört bir yanına satılıyorlar.

Çare Derneği Yetimhaneleri ve Yetimleri

Çare Derneği, tüm yetimlerimize barınmadan eğitime, sağlıktan gıdaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. Amacımız, eğitimli, sağlıklı, ahlaki değerleri yozlaşmamış, toplum bilincine sahip, dinamik bir nesil yetiştirmek. Şu anda 9 ülke 13 bölgede yüzlerce yetim çocuğun düzenli bakımını üstleniyor ve onlara eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda destek veriyor.

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Düzenli olarak 200 TL bağış yaparak bir yetimin temel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Yetim Sponsorluğu programı, sponsor olduğunuz yetim çocuğun hayatında önemli bir rol oynar.r.

Nasıl Sponsor Olabilirim?

Yetim sponsorluğu için +90 212 471 08 08 ya da +90 552 270 68 80 (Yetim Hattı) numaralı telefonları arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Sponsorluk Başvuru Formu’nu doldurarak da başvurabilirsiniz.

 
 
HABERLERİ
1 2 3 4