Kurban – Çare Derneği
"Biz sadece vesileyiz."
Kurban

2023 Kurban: "Paylaş, Bayram Olsun!"

Çare Derneği, 14 yıllık güven ve şeffaflıkla, kurban bağışlarınızı dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Bu yılki Kurban Organizasyonu'nun sloganımız: "Paylaş, Bayram Olsun!".

Kurban faaliyetlerimizin hazırlıkları tamamlandı. Mazlum ve mahzun coğrafyalarda bulunan kardeşlerin sofralarına et, gözlerine tebessüm ve en önemlisi onlara unutulmadıklarını göstererek kalplerine umut olmaya gidiyoruz. İşte bu yılki Kurban Organizasyonu hakkında bilmeniz gerekenler:

Neden Çare Derneği’ne Kurban Bağışı Yapmalıyım?

 • 14 yıllık güvenilir ve şeffaf hizmet geçmişimizle siz değerli bağışçılarımızın güvenini kazandık.
 • 15 ülke ve milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşarak, yardım elinizi dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimize uzatıyoruz.
 • Kurbanların İslami usullere göre kesilmesi ve dağıtılmasını sağlayarak, ibadetlerinizi en doğru şekilde yerine getiriyoruz.
 • Kesim esnasında çekilen videolarla sürecin şeffaflığını göstererek, bağışçılarımızın gönül rahatlığıyla kurbanlarını emanet etmelerini sağlıyoruz.
 • Sadece vacip kurbanlarınızın değil, yıl içerisinde de binlerce adak, akika ve şükür kurbanlarınızın kesimini yaparak dini vecibelerinizi yerine getirme tecrübesine sahibiz.
 • Vekâletle kolay ve hızlı kurban bağışı imkanı sunarak, siz değerli bağışçılarımıza zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın hizmet veriyoruz.
 • İhtiyaç sahiplerine hediyelerinizi ulaştırarak, Çare Derneği olarak gönül coğrafyamızda paylaşma ve yardımlaşma ruhunu yayıyoruz.

Kurban Bağışı Fiyatları ve Ülkeler

2023 yılında 12 ülkede düzenlenecek Kurban Organizasyonu'nda hisse bedelleri şu şekildedir:

 • Etiyopya, Kamerun, Tanzanya, Filipinler, Kenya, Pakistan, Burkina Faso, Uganda: 1.900TL
 • Afganistan, Bangladeş, Yemen: 2.500 TL
 • Türkiye: 5.800 TL

Kurban Bağış Süreci: Adım Adım Rehber

 1. Kurban Bağışınızı Yapın: Kurbanlarınızı vekâlet yoluyla Çare Derneği'ne bağışlamak için, banka hesap numaralarına havale/EFT/FAST yoluyla, web sitemizden online bağışla veya derneğimize gelerek makbuz karşılığında elden ödeme yapabilirsiniz.
 2. Hisse Dağılımı: Kurban hisseleriniz, bağışçılarımızın talepleri ve ihtiyaç durumuna göre, derneğimiz tarafından kurban organizasyonu yapılacak ülkeler arasında paylaştırılır.
 3. Kurbanlık Seçimi: Çare Derneği çalışanları, organizasyonun düzenleneceği ülke ve bölgelerde, İslami kurallara uygun olarak kurbanlık hayvanları titizlikle seçer ve satın alır.
 4. Kurban Kesimi: Kurban Bayramı'nın ilk günü, bayram namazından hemen sonra İslami usullere göre kesimler gerçekleştirilir ve hisse sahiplerine SMS ile bilgi verilir. (Not 1: Kurban niteliğini taşımayan hiçbir hayvanın alımı ve kesimi yapılmaz. Not 2: Tüm kurbanlar, Kurban Bayramı'nın 3. günü ikindi ezanına kadar kesilir.)
 5. Kesim Videoları: Kurban kesimi sırasında, hisse sahiplerinin isimlerinin tek tek okunduğu videolar çekilir ve izleme linkleri hisse sahiplerine SMS ile ulaştırılır, böylece bağışçılar kesim sürecini ve neticesini takip edebilir.

Yardım Kuruluşlarına Vekâlet Verilebilir mi?

Ülke içinde veya dışında ihtiyaç sahibi bölgeler için kurban kesen çeşitli vakıf ve dernek gibi kurumlara vekâlet verilebilir. Aranan tek şart, kurumun kurbanı her yönüyle amacına ve usulüne uygun bir şekilde kesip etlerini, derilerini ve kullanılabilir diğer kısımlarını doğru yerlere ulaştıran güvenilir bir kurum olmasıdır.

Vekalet Verme Süreci Nasıl Olacak?

 • Vekalet, sözlü veya yazılı olarak, telefon, internet, faks gibi iletişim araçlarıyla verilebilir ve bu yöntemlerle bağış yapma süreci kolaylaşır.
 • Kurban bağışlarında kurban bedelini yatırdığınız andan itibaren Çare Derneği’ne ve personellerine Din İşleri Yüksek Kurulu Kararları’ndan 2018 yılı 31 no.lu karar (Vekâlet Yoluyla Kurban Alımı ve Kesimi Organizasyonları) gereğince vekâlet vermiş olursunuz.

Kurbanda vekaletle adak, akika veya şükür kurbanımı da kestirebilir miyim?

Çare Derneği olarak yılın her günü adak, akika ve şükür kurbanlarınızı kestirebildiğiniz gibi Kurban Bayramı’nda kestirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurban hisse bedeli ne kadar?

Bir büyükbaş kurbanın 7 hissesinden biri 1900 TL tutarındadır.

Adak kurbanını Kurban Bayramı günlerinde kesmek şart mıdır?

Adak kurbanlarının mutlaka Kurban Bayramı günlerinde kesilmesi şart değildir. Bir şarta bağlı olarak kurban kesmeyi adayan kişi, şart gerçekleşmesi halinde adağını ilk fırsatta yerine getirmelidir. Şarta bağlı olmayan adaklar ise herhangi bir vakitte yerine getirilebilir. Ancak uygun olan, ilk fırsatta yerine getirilmesidir. Peygamber Efendimiz (asm) de Allah’a itaat kabilinden adakların yerine getirilmesini emretmiş, Allah’a isyan veya masiyet kabilinden olan konularda adakta bulunulmamasını, şayet yapılmışsa buna uyulmamasını istemiştir.

Adak kurbanı düğün vb. toplantılarda ikram edilebilir mi?

Adak kurbanının etinden, adağı yapan kişinin yemesi caiz olmadığı gibi; bu kişinin eşi, usûl ve fürûu (yani annesi, babası, nineleri, dedeleri, çocukları, torunları) ve dinen zengin sayılan kimseler de yiyemezler. Adak kurbanının etini bu sayılanlar dışında kalan ve dinen fakir olan kimseler yiyebilirler. Düğün vb. toplantılarda fakirlerin yanı sıra zenginler de bulunabileceğinden adak kurbanının bu gibi yerlerde ikram edilmesi caiz olmaz. Eğer böyle bir durumda adakta bulunan kişinin kendisi, usûl veya fürûundan birisi ya da zengin biri yemiş bulunursa, yenilen miktarın bedeli fakirlere tasadduk edilmelidir.

Kurban kesmeyi adayan bir kimse bu adaktan vazgeçebilir mi?

Kur’an’da değişik yerlerde; verilen sözde durulması, ahde ve akitlere bağlı kalınması (Mâide, 5/1; İsrâ, 17/34), Allah’a verilen sözün tutulması (Nahl, 16/91) emredilir ve yapılan adakların yerine getirilmesi istenir. Ayrıca kişinin yaptığı adağa uygun davranması iyi kulların vasıfları arasında sayılır (İnsan, 76/7).

Bir küçükbaş kurban etmeyi adayan kişi mutlaka küçükbaş kurban mı kesmelidir? Bir büyükbaş hayvana ortak olabilir mi?

Bir koç kesmeyi adayan kimse koç kesebileceği gibi koyun veya keçi de kesebilir. Çünkü bunlar aynı cinsten (davar) kabul edilmektedir. Aynı şekilde bu kişinin ibadet niyetiyle kesilecek olan bir sığıra hissedar olarak girip adağını yerine getirmesi de mümkündür. Çünkü amaç kurban kesmektir. Bu şekilde de amaç yerine gelmiş olur. Ancak sığır kesmeyi adayan kişinin, koyun kesmesi ile adağı yerine gelmiş olmaz. Cins belirlemeksizin “bir kurban keseceğim” diye adakta bulunan bir kimse ister koyun, isterse de sığırdan bir hisseye girerek dilediği cinsten bir kurbanlık hayvan kesebilir.

Rüyada kurban kesmeyi adayan kişi, bu adağını yerine getirmeli midir?

Peygamberlerin dışındaki insanların gördükleri rüyalar, kesin bir hüküm ifade etmediği gibi bu rüyaların bağlayıcılığı da yoktur. Bu itibarla rüyada kurban kesmeyi adayan kişinin, bu adağını yerine getirmesi gerekmez.

“Çocuğum sağ-salim doğarsa bir kurban keseceğim.” diye adakta bulunan kimsenin ikiz çocuğu olursa kaç kurban kesmelidir?

“Çocuğum sağ-salim doğarsa kurban keseceğim” şeklindeki adak mutlak/herhangi bir şartla kayıtlanmamış bir adaktır. Çünkü bu ifadede hem “çocuk” hem de “kurban” kelimeleri kayıtsız olarak kullanılmıştır. Bu itibarla bu kimse, doğan çocuk sayısına bakmaksızın dilediği türden bir kurban kesmekle adağını yerine getirmiş olur

Kurbanları hangi mezhebe göre kesiyorsunuz?

Kurban kesimlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığının 2018-31 no.lu kararlarına bağlı kalarak ehl-i sünnet vel-cemaatin dört mezhebine uygun olarak kesmekteyiz.

Bağışladığım adak, akika veya şükür kurbanım kimlere ulaştırılıyor?

Vekaletlerini verdiğiniz kurbanlar, kesimin ardından eşit paylara bölünerek kesimini gerçekleştirdiğimiz ülkenin acil ihtiyaç bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine, muhacirlere, kimsesizlere, savaş mağdurlarına, doğal afet mağdurlarına, yetimlere, yetim ailelere, yaşlılara ve yoksullara ulaştırılır.

Kurban kesim videolarını bize gönderiyor musunuz?

Kurbanlarınız kesildiğinde tarafınıza "kurbanınızın kesildiğine dair" bilgilendirme sms’i gelir. Bu SMS’ten sonra en geç 10 gün içinde de isminizin okunduğu kurban kesim videosu tarafınıza mesaj yoluyla ulaştırılır.

“Biz sadece vesileyiz.”

 

HABERLERİ
1 2 3