İdlib Briket Ev Projesi - Acil Yardım | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Acil Yardım
  • idlib briket evler inşaatı.jpg
İdlib Briket Ev Projesi
20.01.2020


Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle pek çok aile evlerini terk ederek çadırda yaşamak durumunda kalmıştır. Özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan yoğun çatışmalar, yeni bir göç dalgasına neden olmuştur. Kış şartlarının ağırlaşması nedeniyle bölgede nitelikli barınma ihtiyacı hayati öneme sahip olmuştur.

Ağır Kış şartlarında çadırlarda yaşamak zorunda kalan öncelikli olarak engelli ve yetimleri olan 100 aileye küçük evler inşa edilecektir. Konutlar; Suriye içerisinde evini terk etmek zorunda kalan ailelere barınma imkânı sağlayacaktır. Çadırların insanları sıcak ve soğuktan korumakta yetersiz kalması ve yaşanan durumun süreklilik arz etmesi nedeniyle, ailelere kalıcı ev imkânı saklanacaktır. Konutların yapımına başlanmadan önce zemin ve altyapı çalışmaları yapılacaktır. Konutlar 2 oda, mutfak, tuvalet ve banyodan oluşacaktır. Konut betonarme olarak inşa edilecektir. Çatıları “sac” malzemeden inşa edilecektir. Konutların yapılacağı arsa mahalli meclis tarafından projeye tahsis edilecektir.

Savaşların insan ve doğa üzerindeki etkisinin yıkıcılığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu yıkıcı etki; kış şartlarında daha da kendini hissettirir. Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği olarak2011 yılında savaşın ilk başladığı günlerden bu günlere kadar aralıksız bir şekilde yardımlarımızı yapmaktayız. Suriye’de savaş nedeniyle yerinden edilmiş, çadırlarda barınmak zorunda kalan yüzbinlerce insan var. Suriye’de yoğun kış şartlarında hayata tutunmaya çalışan ailelere, sürdürülebilir barınma imkânı sağlayarak yüklerini bir nebze de olsa hafifletmeyi planlamaktayız.

FAALİYET AŞAMALARI

1. Zemin Hazırlıklarının Tamamlanması
2. Altyapı Çalışmalarının Tamamlanması
3. Kaba İnşaatın Tamamlanması (Çatı Dahil)
4. İnce ve Kaba Sıvaların Tamamlanması
5. Kapı, Pencere, Elektrik ve Su tesisatı

PROJE FAALİYETİ

1. 35 cm kalınlıkta Temel Çalışması 1 ev için 28 m²
2. Beton Dökümü 1 ev için 27,7 m
3. Dış Duvar Örme 15 cm Blok-İç Duvar Örme 12 cm Blok (1 ev için)54,4 m²
4. İç Duvar Sıva (Kalın-İnce sıva) 91 m²
5. Çatı Sac getirme ve uygulama (0,4 cm Kalınlık) 27,7 m²
6. Ahşap Kapı ve Pencere (ev başına 3 kapı-2 pencere) 5 adet
7. Mutfak Lavabosu, Tuvalet Taşı ve su tesisatı ve kanalizasyon 1 Ev için
8. Elektrik Tesisatı

FOTOĞRAFLAR
Tümünü Gör