İzmir Konteyner Kent’te Kalan Ailelere Çamaşır Makinesi Yardımı - Acil Yardım | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Acil Yardım
  • faaliyet.jpg
İzmir Konteyner Kent’te Kalan Ailelere Çamaşır Makinesi Yardımı
15.03.2021

Ne olmuştu?

2020 Ege Denizi Depremi, 30 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 14.51'de, merkez üssü Yunanistan'ın Sisam Adası açıklarında Türkiye'nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan, yerin 16,5 km altında 6,9 Mw büyüklüğünde meydana gelen ve yaklaşık 16 saniye süren depremdi.

Türkiye ve Yunanistan'da toplam 119 kişinin ölümüne ve 1053 kişinin ise yaralanmasına neden olan deprem, 2020 yılında yeryüzünde meydana gelen depremler arasında en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçti.

İzmir’e Hangi Yardımları Ulaştırdık?

Depremden saatler sonra bölgeye ulaşan Çare Derneği ekibi evleri yıkılan ya da hasar gördüğü için geceyi çadırlarda geçiren İzmir halkına ilk etapta 600 bin liralık yardımda bulundu. Yardımın 250 bin liralık kısmını acil nakit ihtiyacı olan 250 aileye nakdî olarak ulaştırdık. Geri kalan miktar da battaniye, hazır gıda paketi, hijyen paketi ve içme suyu yardımı olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Çadırda kalan insanların yemek ısıtma gibi uğraşları olmasın diye içerisinde peynir, zeytin, helva gibi ısıtmadan hızlıca tüketebilecekleri gıdalardan oluşan 500 hazır gıda paketi ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.  Çare Derneği bölgedeki çocukları da unutmadı. Minik yürekler soğuk gecelerde üşümesin diye 300 çocuğa kışlık mont dağıtımı gerçekleştik. Kovid-19 salgının devam ettiği bugünlerde hijyen ön planda olduğu için, çadırlarda yaşamak zorunda kalan kardeşlerimize dezenfekte ve maskeden oluşan hijyen paketleri dağıtıldı.  Çare Derneği olarak aynı zamanda Bornova, Bayraklı’da kurulan çadırları da ziyaret ettik. Evleri yıkılan, ağır hasar alan ya da evlerine girilemeyecek durumda olan 250 aileyi tespit ettik ve onlara acil nakit ihtiyacı olarak aile başına 1.000 TL yardımda bulunduk.

Dağıtım sırasında bizleri duygulandıran anlar da oldu. Evleri yıkıldığı halde maddi durumu iyi olan bazı aileler, yapılacak bu yardımları ihtiyacı olan diğer ailelere yardımcı olmamızı istediler.

Şimdi de İzmir Konteyner Kent’te Kalan Ailelere Çamaşır Makinesi Yardımı!

İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri zarar görenler için hazırlanan 493 konteynerlik geçici konaklama merkezi, 24 Kasım 2020 tarihinden itibaren aileleri ağırlamaya başladı. Yaklaşık 21 metrekare büyüklüğündeki konteynerlerin kaloriferle ısıtılacağı, duş, tuvalet ve sıcak su donanımının da bulunacağı bildirilmişti. Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği olarak konteyner evlerde yaşayan ailelerin bir kısmına, bağışçılarımızın yardımları ile çamaşır makinesi yardımlarında bulunduk. Yardımlar 14.03.2021 tarihinde belirlenen ailelere dağıtılmak üzere İzmir Valiliği’ne teslim edildi.