2020 | Filipinler, Vacip Kurban Organizasyonu - Kurban | Çare Derneği
"IFTAR yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."
Kurban
  • Filipinler.jpg
2020 | Filipinler, Vacip Kurban Organizasyonu
12.08.2020

Yirminci yüzyıla kadar bağımsız olan Moro Müslümanları, Moro’nun 1946 yılında ABD sömürge yönetimi tarafından Filipinler idaresine bırakılmasıyla bağımsızlıklarını kaybetmişti. Yapılan siyasi müzakereler sonuç vermeyince de Müslüman halkı hedef alan saldırılar katliama, sonrasında da etnik temizlik harekâtına dönüşmüştü.

Milyonlarca insan kendi devletlerinde bir anda mülteci konumuna düşmüş ve saldırıların, işkencelerin, maruz bırakılan zorunlu göçlerden iletişim-haberleşme imkânlarının kısıtlanmasına kadar birçok sayısız hak ihlallerine maruz kalınmıştı.

Moro’da, 40 küsür yıldır Filipinler Devleti ile çatışmalar devam ediyor ve bu süreçte 120 binden fazla Morolu hayatını kaybetmiştir. Yaklaşık 2 milyon kişi de mülteci olarak yaşamak zorunda kalmıştır.

Moro Müslümanları, günümüzde Filipinler Cumhuriyeti’nin en doğusunda olan Mindanao’da, özerk bölgede yaşamaktadırlar.

Çare Derneği, 2020 Kurban Organizasyonu’nda Mindanao Adası’nda bulunan çoğunlukla Moro Müslümanlarının yaşadığı bölgeler olan Marawi, Lanao del Norte, İligan, Zamboanga, Baloi, Cagayan de Oro, Bukidnon ve Basilan’da kurban faaliyetleri gerçekleştirdi.

Kesimi yapılan kurbanlar bölgelerde yaşayan yaklaşık 10.200 Müslüman aileye ulaştırıldı. Pandemiden dolayı hassas davranılan ülkede kurban eti dağıtılırken oluşabilecek kalabalığın önüne geçmek için de bazı bölgelerde kurbanlar merkezi yerlere bırakıldı ve oradaki ekipler tarafından da kurban dağıtımı tamamlandı.