2020 | Kamerun, Vacip Kurban Organizasyonu - Kurban | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."

Kurban

  • Kamerun.jpg
12.08.2020

Fransa, İngiltere ve Avrupa’nın yüzyıllar boyunca sömürdüğü ülke, Kamerun. Belki 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti ama sömürgenin etkisi hâlâ devam ediyor. Ülkede Arapça ve İngilizce konuşanlar olsa da ağırlıklı olarak konuşulan dil Fransızcadır.

Ülke ekonomik olarak bağımsızlığını ilan edebilmiş değil. Tarım alanlarının hepsi Avrupalılara ait olduğu için Kamerun’da yeşil alanlar çok fazla olsa da ekonomik kalkınma anlamında bir şey ifade etmiyor.

Toplam nüfusu yaklaşık 23 milyon olan ülkenin %20’sini Müslümanlar oluşturuyor. Hristiyanlar çok olsa da aynı sokakta aynı bölgede kilise ve camiler yan yana bulunabiliyor. Kamerun aynı zamanda civarındaki ülkelerde yaşanan çatışmalardan kaçan insanlara da kapılarını açan bir ülkedir.

Çare Derneği olarak Kamerun’un 180 bin nüfusa sahip Kousséri şehrinde Müslümanların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde, Lougan bölgesinde, Muabbada bölgesinde (büyük bir köy) ve Madamdan bölgesinde (büyük bir köy) kurban organizasyonu düzenlendi.

Kesimi yapılan kurbanlar, kesimlerin yapıldığı bölgelerde ve de Veceesange bölgesinde ihtiyaç sahibi yaklaşık 15 bin 600 Müslüman aileye ulaştırıldı.

Kurban dağıtımlarının yanı sıra içlerinde yetimlerin de bulunduğu yaklaşık 400 çocuk ikramlarla oyuncaklarla sevindirildi. Bir sonraki sene burada neler yapabiliriz diye bölgedeki birçok aileye ziyaretler gerçekleştirildi ve o ailelerin dertleri dinlendi.