2020 | Kenya, Vacip Kurban Organizasyonu - Kurban | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."

Kurban

  • Kenya.jpg
12.08.2020

Kenya ya da resmî adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alıyor. Nüfusun %83’ü Hristiyan olan Kenya’da, Müslümanlık %11 ile bölgedeki en yaygın ikinci din konumunda bulunuyor.

Afrika’daki diğer ülkelere nazaran temiz suya ulaşma konusunda daha iyi konumda olsa da eğitim, barınma ve sağlık açısından ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Ülkenin sadece %25’lik kısmı tam anlamı ile sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Yaklaşın 40 milyon insanın yaşadığı ülkede sadece 7 üniversite bulunmaktadır. Bu durum haliyle ülkenin gelişmesine ve kalkınmasına da engeldir.

Çare Derneği, 2020 yılında da kurban organizasyonları kapsamında Kenya’da Mandera, Kwela ve Kilifi bölgelerinde kurban kesimleri yaptı.

Kwela’da ve Klifi’nin Silala ile Matano Manne bölgelerinde kesimi yapılan kurbanlar yine bu bölgelerdeki yaklaşık 70 farklı köy ve yerleşim alanlarında bulunan camilerin avlusundan ihtiyaç sahibi 7.000 Müslüman aileye ulaştırıldı

Garissa bölgesinde kesimi yapılan kurbanlar ise içerisinde 18 köy barındıran Maramtu bölgesindeki 3.600 Müslüman aileye, yine içerisinde 24 köy barındıran Kuruso bölgesinde 4.000 Müslüman aileye ulaştırıldı.