Kurban Vesilesi ile Kalplere Yakınlaşmak - KURBAN | Çare Derneği

"YETIM yaz 3851'e gönder 10 TL"

KURBAN
  • Kurban Vesilesi ile Kalplere Yakınlaşmak.jpg
Kurban Vesilesi ile Kalplere Yakınlaşmak
11.08.2017

Kurban kelimesi ‘kurbiyet’ten gelir; kurbiyet ise yakınlık demektir. Bu anlamda Kurban Allahü Teâlâ’ya yakın olan, Allah’a yakınlaştıran demektir.  
 
Mülk sahibi yalnızca Allahü Teâlâ dır. O mülkü dilediğine verir. Biz kullar sahip olduklarımıza sadece bu dünyada geçici olarak sahibiz; onlar üzerinde ebedi bir hak talep edemeyiz. İşte bu yüzden yeryüzünde Müslümanlar olarak bu mülkü kardeşçe paylaşmaya çalışıyor, yardıma muhtaç yakın ve uzak tüm biçare kardeşlerimize ulaştırmaya gayret ediyoruz. Böylece kurban vesilesiyle hem açlıktan, yokluktan kırılan insanlığa, hem de Allah’a yakınlaşmayı umut ediyoruz. 

Evet, Kurban ‘yakınlaşmaktır’. Geçici bir konaklama yerimiz olan bu dünyada bizlere çok uzak olan coğrafyalardaki mazlumlara gönül yoluyla yaklaşmak, dertlerine çare olmak ve dualarını almaktır amacımız.  

Yardımlaşma; evimizden çevremize, ülkemizden dünya üzerinde yaşayan herkese umut ışığı olmak demektir. Çare Derneği dünya üzerindeki karanlıkları aydınlığa çevirmek, yoksulluğu, açlığa son vermek için dertlere çare olmak hedefi ile yola çıkmıştır.

Hepimiz, herkesin güvenle ve umutla yaşadığı bir dünya hayalini kuruyoruz. Açlığın olmadığı, çocukların mutlulukla büyüdüğü bir dünya hayali ile hareket ediyoruz.

Gözyaşlarının silindiği umudun bir ağaç gibi yeşerdiği bir dünya için harekete geçtik.

Her sene olduğu gibi bu sene de ülkemizde olduğu kadar dünya üzerinde ihtiyacı olanlara çare olacağız. 2017 Kurban Bayramında da Türkiye’den Uzakdoğu’ya, Afrika’dan Orta Asya’ya ihtiyacı olanların yanında olup dertlerine çaresi olacağız. 

ÇARE Derneği olarak her geçen yıl daha çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunun farkındayız. Bu sebeple 2017 Kurban bayramında dünya üzerinde kardeşliğe, yardıma ve çare olmaya kendimizi adadık. Çünkü kurban dayanışmadır. Çünkü kurban çömerliktir, empati kurmaktır, muhtaç olanların sevindirilmesidir. 

Bu amaçla da üzüntülerin yerini sevinçlerin ve gözyaşlarının yerini gülümsemenin alması için Türkiye ile birlikte 13 ülkede yapılan Kurban bağışlarını Allah’ın izniyle yardıma muhtaç olanlara dağıtacağız. 

Yapacağınız yardımlar, bağışlayacağınız kurbanlar ile ülkemizde ve dünya üzerinde umutların yeşermesini sağlayacaksınız. Yapacağınız her bağış muhtaç olan bir ailenin geleceğe umutla bakmasına, sofrasının zenginleşmesine katkıda bulunacaktır.

Huzurun ve barışın hüküm sürdüğü, yoksulluk ve açlığın geride kaldığı güzelliklerin tüm hepimizin yaşamında hâkim olduğu bayramlar temenni ediyoruz.