Ramazan’da Gönül Köprüleri Kurduk Dünyaya - Ramazan | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Ramazan
  • ramazan.jpg
Ramazan’da Gönül Köprüleri Kurduk Dünyaya
04.06.2020

Ülke ve dünya çapında etkili olan Kovid-19 salgını nedeniyle “Biz Bize Çare’yiz” adlı yardım kampanyası başlatmıştık. Ramazan ayının da gelmesi ile faaliyetlerimizi arttırarak, kısa sürede ülke genelinde ve yurt dışında binlerce kişiye çare olmaya çalıştık. 

  • Ramazan kumanyası, nakdî yardım, alışveriş kartları dağıtıldı, ev tadilatları yapıldı

Dernek gönüllülerimizle, salgın sürecinde evinden çıkamayan hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahibi insanları kimi zaman valilik bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ile koordineli bir şekilde kimi zaman da o şehirde bulunan gönüllülerimiz ile ziyaret ettik.

Derneğimize yapılan bağışlarla yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarına göre ev tadilatları, nakdî yardım ve alışveriş kartları gibi çeşitli yollara başvurduk. Yine ihtiyaç sahibi ailelere 3 bin 150 kumanya paketi gönüllülerimiz aracılığıyla kapılarına kadar ulaştırdık.

  • 10 bin 950 kişiye yardım edildi

Çare Derneği olarak, şimdiye kadar ülke genelinde 6 bin 800 kişi ile irtibata geçtik ve bunların arasından 4 bin 350 kişinin başvurusunu kayda alarak nakdî yardım, alışveriş kartı, ev tadilatları ve kumanya paketleri şeklinde ihtiyaca göre dönüşler sağladık. Alınan başvurularla şu ana kadar ülke genelinde toplamda 11 bin 200 kişiye yardımlarınızı ulaştırmada vesile olmaya çalıştık.

  • Afrika ve Orta Asya’da Çare Derneği

Ramazan ayının bu bereketli günlerinde sadece Türkiye’de değil yurt dışında da Afrika ve Orta Asya’nın farklı bölgelerinde Ramazan kumanyası, nakdî yardım, su kuyuları, yüzlerce çocuğa bayramlık ve bazı bölgelerde de adak, akika, şükür kurbanları gibi yardımlarımız devam etti.

  • Çat, Kamerun ve Kenya’da 70’i aşkın su kuyusu

Çare Derneği olarak, Afrika’da hayati önem taşıyan ve ulaşılması çok zor olan temiz su kaynakları için son iki ayda Çat, Kamerun ve Kenya’da 70’i aşkın su kuyusu açtık. Afrika’da, temiz suyun renginin dahi bilinmediği bu coğrafyada, insanlara temiz suyu ulaştırabilmek adına iki ay içerisinde onlarca su kuyusu açarak Allah’ın da yardımıyla oradaki insanların temiz suya ulaşmalarını sağladık. Salgın sürecinde su, hijyen ve temizlik bu kadar önemli iken yardımlarınızla sağladığımız bu temiz su kaynakları Afrika ve Orta Asya’daki ülkelere nefes oldu.

  • 300 yetime yuva oldular

Derneğimiz, salgın süreci ve Ramazan ayı boyunca yurt dışındaki yetimhanelerinde yetim çocukların eğitimi, barınma ve temel ihtiyaçları karşılamaya devam etti. Müslüman Yetimhaneler; Uganda, Filipinler, Burkina Faso, Pakistan gibi ülkelerde derneğimizin Türkiye'den gönderdiği ve orada yaşayan Türk aileleri ile hizmete ara vermeden devam ediyor. Bu yetimhanelerimizin en önemli vazifelerinden biri de Müslüman çocukların misyonerlik faaliyetlerinden korumasıdır.

Şu anda derneğimizin Afrika’daki yetimhanelerinde 219’u yatılı olmak kaydı ile 300 civarında yetim bulunmakta. Uganda’da hâlihazırda devam eden bir yetimhane inşaatımız var. Kamerun’da da yetimhane inşaatı için bir arsa tahsis edildi. Önümüzdeki yıl Gana’da da bir yetimhane inşaatına başlamayı planlıyoruz. Derneğimize yapılan bağışlarla inşa edilen bu yetimhane binaları ile toplam 600’ü aşkın yetim öğrenciye daha sahip çıkmayı hedefliyoruz.