Banju'daki Hafızların Yatak-Yastık Sevinci! - Yetimler | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Yetimler
  • faaliyet.jpg
Banju'daki Hafızların Yatak-Yastık Sevinci!
19.10.2020

Tanzanya Hakkında Temel Bilgiler

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Afrika’nın orta doğu bölgesinde yer alan, Hint Okyanusu’na kıyıları olan bir ülkedir. Tanzanya aynı zamanda UNESCO’nun koruması altındadır.

Tanzanya ismi Tanganika Cumhuriyeti ve Zanzibar ülkesinin ilk hecelerinden oluşmaktadır. Nitekim bu iki ülke 26 Nisan 1964’te birleşerek günümüzdeki Tanzanya olmuştur.

Afrika’nın orta doğu kısmında yer alan bölgede bulunan Tanzanya’nın kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Barund, ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde Zambia, Malavi ve Mozambik yer almaktadır.

Tanzanya’da, 126 farklı etnik grup bulunmaktadır. Her topluluğun kendine özgü bir dili bulunmaktadır. Fakat ülkenin resmi dili Swahili’dir. Ülkenin üçte biri Müslüman ve Hristiyan iken geri kalan nüfus yerel dinleri benimsemektedir.

Banju Medresesi’ne Ziyaret

Tanzanya’nın en büyük şehri olan 4,5 milyon nüfusa sahip Darüsselam’ın köylerinden birinde 650 öğrencinin eğitim aldığı bir hafızlık medresesi olan Banju Medresesi’ni ziyaret ettik.  Nüfusun dörtte birinin Müslüman olduğu bu ülkede Avrupa’dan gelen eğitim yardımlarından mahrum kalan Müslüman topluluklar, kendi imkânları ile inşa ettikleri medreselerde tüm zor şartlara rağmen eğitimlerini sürdürmektedir.

650 öğrencinin eğitim gördüğü Banju Medresesi’nde 400 öğrenci burada yatılı olarak kalmaktadır. Geriye kalan 250 öğrenci ise dışarıdan gelerek burada verilen eğitimlere dahil olmaktadır. Bu öğrenciler arasında çokça yetim öğrenci de bulunuyor.

Yatak, Yastık, Nevresim, Cibinlik ve Gıda Yardımları

Öğrencilere hafızlık ve din dersleri eğitimleri veren Banju Medresesi’ne ilk etapta 150 adet yatak, yastık, nevresim ve cibinlik yardımı yapıldı. Ayrıca iki büyükbaş kurban kesimi gerçekleştirildi ve etleri orada kalan öğrenciler için medreseye bağışlandı.