Merhamet Et Yetime Yardım Et - Yetim | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."

Yetim

  • yetim.jpg
30.11.2016

Çare Derneği ilk olarak 2011 yılında Uganda ülkesinde bir yetimhane ye yardım ederek yetim faaliyetlerine başlamıştır. Daha sonraki yıl kendi yetimhanesi açmış ve bugün resmi bir okul olarak 72 yetime hizmet veren Çare Derneği Kisugu Yetimhanesi ve Okulu halini almıştır. 2014 yılında Yetim faaliyetlerini Filipinler ve Pakistan ile genişletmiş ve elde ettiği tecrübe ile yetim ve yetimhane sayısını arttırmak için araştırmalarına devam etmektedir. Yetim faaliyetine sadece yiyecek, içecek ve barınak sağlama olarak değil, eğitimlerini de sağlayarak ileride inşallah insanlığa ve kendi ülkelerine yararlı bireyler yetiştirmeyi vizyon olarak benimsemiştir.

 

UGANDA

Uganda Dünya’da yetim sayısı aşırı olan ülkelerden biridir. Ülkedeki kültür, yaşam koşulları ve insan ömrünün kısalığından neredeyse yeni doğan çocuklar başka insanlara muhtaç kalmaktadır. Bu ülkedeki yetimhanemizde şu an için 72 yetim talebemiz bulunmaktadır. Bu küçük kardeşlerimizin sağlık harcamalarından eğitim giderlerine kadar bütün ihtiyaçları değerli hayırseverlerimiz tarafından karşılanmaktadır. Okulumuzda 6 öğretmen dahil toplam 11 personel bulunmaktadır. Okulumuz sık sık devlet denetiminden geçmekte olup yetimhanemizin dışarıdan da denetlenmesi bizim için önem arz etmektedir.


FİLİPİN

Şu an Filipinler ülkesinde 3 yetimhanemiz bulunmaktadır. Birincisi Zamboanga şehrinde ikincisi büyük yangının yaşandığı Basilan adasında üçüncüsü ise Cagayan de oro bulunmak üzere toplam da 50 yetimimiz bulunmaktadır. 

Bu ülkede sık olarak meydana gelen tayfunlar, yaşam koşullarının zorluğu ve kültürlerinden dolayı yetim sayısı bir hayli yüksektir. Yetimhanemizde çocuklarımıza maddi ve manevi eğitimler verilirken, kişisel gelişimlerini ön plana çıkartan etkinliklerde sık sık düzenlenmektedir.

 

PAKİSTAN

Yıllar önce varını yoğunu Türkiye’nin kurtuluş savaşında göndermiş bu halka kendimizi borçlu hissetmekteyiz. Bu yüzden 2015 yılının başlarında 3. Yetimhanemizi Pakistan’da açtık. Şu an için yetimhanemizde 18 yetim bulunmaktadır. Burada bulunan arkadaşlarımız bu yetimlerin kendilerini geliştirmesi için canla başla çalışmaktadırlar. Daha önce de belirttiğimiz gibi bütün giderlerini siz yardımseverlerin karşıladığı bu yetimhanemizi de diğer yetimhanelerimizin geldiği noktaya ulaştırmak için yardımlarınızı rica ediyoruz.

Yetim ve Yetimhanelerimize destek verebilmek için:

  • YETIM yazarak 3851’e SMS gönderebilir.
  • https://www.care.org.tr/tr/bagis-yap adresinden bağış yapabilir.
  • İster Sponsor Aile Başvurusu yaparak aylık 100 TL ile bir yetimin masraflarını karşılayıp onu geleceğe hazırlayabilirsiniz.
  • 0212 471 08 08 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Banka ve online bağışlarda bağış notuna “Yetimhane” yazdırılması; hesap adı kısmına ise "Çare Yardımlaşma Ve Kalkınma Derneği" yazdırılması gerekmektedir.