Ugandalı Yetim Ssentongo Yasin’in Hikâyesi - Yetim | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
Yetim
  • SSENTONGO YASİN 004.jpeg
14.10.2021

Ugandalı Yetim Ssentongo Yasin’in Hikâyesi

Gönül Coğrafyası’ndan Mektup Var!

Ssentongo Yasin, Kampala’da bulunan Uganda Yetimhanesinde 2013 yılından bu yana kalan yetimlerimizden sadece biri. Anne ve babasını daha çok küçük yaştayken kaybeden Yasin, on yaşına kadar kendisi gibi yetim olan diğer çocukların da hamiliğini üstlenen teyzem dediği bir kadının yanında kaldı. Bu süre içerisinde teyzesine destek olmak için keçi çobanlığı yaptı. On yaşına gelince yolu Çare Derneği Yetimhanesi ile kesişen Yasin, burada kaldığı dönem içerisinde Müslüman olma şerefine nail oldu.
 
Yasin, yetimhanemizde kalmaya başlayınca geç de olsa eğitim almak ve eğitimini tamamlamak istiyordu. İlk ve orta öğrenimi başarıyla tamamlayan Yasin, Çare Derneği’nin bağışçılarına hitaben bir teşekkür ve hayat hikâyesini anlattığı mektubu geçtiğimiz aylarda bize ulaştı:
 
Mektubun Türkçe tercümesi şu şekilde:
Bismillahirrahmanirrahim,
Sevgili Beyefendi/Hanımefendi,
 
Umarım iyisinizdir. Çare (Derneği) adına bana sponsor olduğunuz için çok teşekkür ederim. Eğitimime destekte bulunarak (bende) gerçekten büyük bir mutluluğa vesile oldunuz. Allah; aile ve vatanınız Türkiye’nin yardımcısı olsun. İlk öğretimimi bitirdiğimden beri hem Kur’an-ı Kerim’i hıfzetmek hem de fenni ve İslami alanda eğitimime devam edebilmek için daha fazla fırsat ve imkâna ihtiyacım var. Allah’ın mağfireti üzerinize olsun.
 
(Mektubumun) sonuna yaklaşırken, bu satırların sponsorlarıma ulaştırılmasını diliyorum ve bir gün imkân bulduğumda ülkenizi ziyaret etmek istiyorum. Rabbime yetimlerin sponsorluklarının devam etmesi ve Çare Derneği’nin diğer insanlara da yardım etmesi için her gün dua ediyorum.
 
Âmin, saygılarımla. Ssentongo Yasin
 

Ssentongo Yasin’den Teyzesine Vefa Borcu!

Ssentongo Yasin, ortaöğretimini başarı ile tamamlayınca öğretmenlerinin dikkatini çekti. Çare Derneği yönetimi de Yasin’in başarılarından haberdar olunca Türkiye’ye gelip eğitimine devam edebilmesi için onu ülkemize davet etti. Yasin, bu davet için hazırlıklarını yaparken Türkiye’ye gelmeden önce teyzesine vefa borcunu ödemek istiyordu. Yıllarca kendisine sahip çıkan teyzesinin yanında kalan yine kendisi gibi yetim olan yaklaşık 20 yetime gönüllü olarak öğretmenlik yapmak istedi. Teyzesi bu ince düşünceyi geri çeviremezdi. Yasin hemen kolları sıvadı ve yetimhanemizde kaldığı süre boyunca ne öğrendiyse kardeşlerine öğretebildiği kadarı ile öğretmeye çalıştı. Zaman çok kısıtlıydı ama öğreteceği bir harf bile yetim kardeşleri için yaşadıkları bu coğrafyada altın değerindeydi.
 
Yasin, yetimlerin kaldığı köy evinde kardeşlerine Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgisi eğitimi vermeye başladı. Birkaç gün süren eğitimin sonunda onlar için küçük bir sürpriz de hazırlamıştı. Eğitim kaynaklarına ulaşımın kolay olmadığı bu ülkede yetim kardeşleri için kırtasiye malzemeleri alan Yasin her birinin hediyesini birer birer kucak dolusu sarılmalarla takdim etti. Yasin, hediyelerine kavuşan kardeşleriyle toplu dua ederek Çare Derneği bağışçı ve gönüllülerini de unutmadı. Artık ailemizin bir parçası gibi olan Yasin hem eğitimini tamamlamak hem Türkçe öğrenmek hem de sosyal hayata atılmak için bavulunu hazırladı ve Entebbe Havalimanı’nda uçağın saatini beklemeye başladı.
 

Yasin, Çare Derneği Genel Merkezi’nde Misafirimiz Oldu!

Türkiye'ye gelen Yasin’i Çare Derneği’nden bir ekip havalimanına karşılamaya gitti. Ekip, Yasin ile yüz yüze ilk defa karşılaşmış olsa da yıllardır birbirlerini tanıyor gibi sarıldılar ve hasbihal ettiler. Yasin birkaç gün Çare Derneği’nin Genel Merkezi’nin misafirhanesinde kaldı. Derneğin çalışanlarıyla beraber İstanbul’da güzel vakitler geçirdi. Çalışanlarla beraber yemek yedi, bazen onlara yardım etti, bazen kolları sıvayıp mutfakta bir şeyler hazırlayıp ikram etti. Şehri gezmeden olmazdı, karış karış gezdiler. Camiler, saray ve türbe ziyaretleri; sahabe, padişah ve sultanların kabirleri; İstanbul’un tüm renkleri, şehrin en güzel sokakları derken günler bitti ve yorgunluk da çöktü. Her güzel şeyde olduğu gibi zaman hızla aktı ve bir veda vakti daha geldi.
 

Yasin, Eğitimi için Isparta'ya Gidiyor

Yasin; Türkçe öğrenmek, lise düzeyinde eğitimini tamamlamak ve aynı zamanda hafızlık için Isparta’ya doğru yola çıktı. Bundan sekiz yıl önce Kampala’da başlayan yolculuğu bugün evinden kilometrelerce uzakta Isparta’da devam ediyor. Yasin, Afrika’daki milyonlarca yetimden sadece biri ve onun gibi yüzlercesi bugün Pakistan’da, Arakan’da, Filipinler’de, Filistin’de, Kenya’da onların ellerinden tutan sponsorlarımızın vesilesiyle hayal ve umutlarının peşinden koşmaya devam ediyor.
 
Biz sadece vesileyiz. Bu güzelliklere sebep olan tüm bağışçı ve sponsorlarımıza teşekkür ederiz.