Arakan Bambu Evlerin Yapımına Başlandı - Kalıcı Eserler | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Kalıcı Eserler
  • Untitled-1.jpg
Arakan Bambu Evlerin Yapımına Başlandı
16.11.2017

600.000’den fazla Arakan’lı kardeşimiz Myanmar zulmünden kaçarak Arakan-Bangladeş sınırına kadar geldiler. Bu coğrafyada hiçbir ihtiyacını tedarik edemeyen ARakanlı müslümanlar sokaklarda kalıyorlar. Çevre halkı da bu durumdan rahatsız olması hasebiyle iyice zor durumda kalan Arakan’lı Müslümanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Bangladeş sınırına göç eden bu insanlar içerisinde babaları gözleri önünde kılıçla kesilerek katledilmiş ve sevdikelrini kaybetmiş yetimlerde var. Sokakta hayatlarını idame ettirebilme şansları olmayan ve Bangladeş’de herhangi bir iş imkanı olmadığı için gelir elde edemeyen Arakan’lı Müslümanlar ne yapacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. Bu duruma sessiz kalırsak vicdanımızın sükut edip, zalimlerin sesinin yükseleceğini bildiğimiz için bu meseleyi çözüme kavuşturacak bir ÇARE aramaya başladık.

Arakanlı Mültecilere Bambu Ev Projesi

                                             

Arakan’lı Müslüman kardeşlerimizin canlarını kurtarmak için kaçtığı Bangladeş’te belki de dünyanın olabilecek en kötü şartlarında yaşam mücadelesi vermektedirler. Yoğun muson yağmurlarının olduğu bu bölgede insanlar naylondan yapılmış barakalarda sular içinde hayatlarını sürdürmektedirler.

Çare Derneği bu insanlara, yaşanabilir alanlar kazandırmak için Bambu Ev projesi başlattı. Arakan’lı Müslümanlar için yapılacak bambu evlerde 2 oda bulunmaktadır. Birbirine bitişik olarak 3 ev ve ortak paylaşabilecekleri birer tuvalet ve banyodan meydana gelen yaşam alanları bu bölgenin şartları göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

Bir evin maliyeti 6.300 TL dir.

Bağış İçin;

*Banka ve online bağışlarda bağış notuna “ARAKAN EV” yazdırılması; hesap adı kısmına ise "Çare Yardımlaşma Ve Kalkınma Derneği" yazdırılması gerekmektedir.

FOTOĞRAFLAR
Tümünü Gör