Arakan Kardeşlik Mescidi Açıldı - Kalıcı Eserler | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Kalıcı Eserler
  • ARKAN_MESCİT_CARE.jpg
Arakan Kardeşlik Mescidi Açıldı
19.09.2017

4 Yıldır Tayland sınırında yer alan Arakan mülteci kampında Çare Derneği 4 yıldır Kurban bayramı ve kumanya yardım organizasyonları düzenlemekte.

Tayland’ın Arakan sınırında Tayland hükümeti tarafından yaptırılan bu mülteci kampları Arakan’lı Müslümanlar için her ne kadar güvenlik açısından bir rahatlık sağlasa da, kamp dışına çıkmaları yasak olduğundan aynı zamanda bir açık hava hapishanesi şeklindedir.

Belli bir arazi içinde kalmış bu insanlar için kampın merkezinde bulunan mescit sadece ibadet ettikleri bir yer değil, aynı zamanda bir okul ve toplanıp sohbet edebildikleri yegâne yerdir. Bölge yüksek bir kesimde olduğundan ve de iklimden dolayı, çatısı teneke olan bu mescitte yazın sıcaktan ve kışın soğuk aynı zamanda yağmurdan dolayı insanlar büyük sıkıntılar yaşamaktadır.

Bölgede kurban kesip, yiyecek yardımı yapılan zamanlarda dahi insanların Çare Derneği gönüllülerinden isteği hiç değişmemiştir. Arakanlı Müslümanlar ilk önce caminin yapılmasını dile getirmişlerdir. Bu vesile ile Çare Derneği, Büyüdüm Çocuk Oldum Platformu ve Türk halkının katkıları ile Arakan Kardeşilk mescidi açıldı. Bu çalışmamızda bize destek olan hayırseverlerimize ve proje partnerimiz Büyüdüm Çocuk Oldum'a sonsuz teşekkürler ederiz.

FOTOĞRAFLAR
Tümünü Gör