Sizinle Bir İlki Daha Başardık! - Su Kuyusu | Çare Derneği
"SADAKA yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
Su Kuyusu
  • Faaliyet.jpeg
03.02.2022

Sizinle Bir İlki Daha Başardık!

Doğu Afrika'da iklim krizi kaynaklı yaşanan kuraklık nedeniyle su kaynakları tükenirken bölgede toplu hayvan ölümleri yaşanıyor. Kenya'da çiftçiler sürülerinin yüzde 70'ini bu nedenle kaybetti. Kuraklık, yalnızca zürafaları değil tüm hayvanları etkilemiş durumda. Otlak ve sulak alanların kalmadığı Kenya’nın kuzeyindeki bir bölgede canlı hayvan sürüleri açlıktan hayatını kaybediyor. BBC Türkçe’nin raporuna göre 2011 yılında yaşanan kuraklık sonrasında bölgede 250 bin insan hayatını kaybetmiş komşu ülkelere kitlesel göçler yaşanmıştı. Hayvan ölümlerinin sayısına ilişkin ise bir rakam belirtilememiş.
 
Başkanımız Mehmet Südlü, Yönetim Kurulu İnsani Yardım Sorumlusu Recep Bilge ile diğer personel ve gönüllülerden kurulan ekip şu an Kenya’da saha çalışmaları ve analizler yapıyor. Kurak bölgeler tespit ediliyor ve açılacak su kuyularının öncelikli olarak hangi bölgelerde açılacağı belirleniyor. Ekipte aynı zamanda Türkiye’den bölgeye getirdiğimiz bir sondaj makinesi operatörü de bulunuyor.
 
Türkiye’den böyle bir üretimle Afrika’ya giden ilk dernek olarak kurak bölgelerde sevinç gözyaşları, dualar, defler ve ilahilerle karşılandık. Başkanımız Mehmet Südlü: “Hepimiz imtihandayız, kardeşlerimiz kuraklıkla, susuzlukla, çaresizlikle imtihan oluyor. Bizler de imkânlarımızla, suyumuzla, çaremizle imtihan oluyoruz. Onlara çare sunabilecek miyiz yoksa kulak ardı mı edeceğiz, diğerkâm olacak mıyız yoksa bana ne mi diyeceğiz, biz mümin olmanın şuuru, insan olmanın şükrü ve kardeşliğimizin gereği olarak imkânlarımızı seferber ettik. Üretimini Türkiye’de yaptığımız sondaj makinesini konteynıra yükleyip üç ay süren bir gemi yolculuğu sonrasında bölgeye ulaştırdık.  Şimdi en muhtaç olan yerlerden başlayarak kuyularımızı sırasıyla açıyoruz. Anadolu halkı bu kuyuları açtırıyor. Bizlere sahip çıkıyor. Gönüllülerimizin ve bağışçılarımızın desteği ile bu yaraya çare olmayı olabilmeyi Rabbimizden niyaz ediyoruz. Ve diyoruz ki biz sadece vesileyiz! Sevince, rahmete, umuda, kardeşliğe, insanlığa ve birliğe vesile…” diyerek sözlerini belirtti.
 
Afrika’nın kurak topraklarında insanları ve hayvanları suya kavuşturdukları, Türkiye bayrağını en muhtaç sahalarda dalgalandırmamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederiz.
 
“Biz sadece vesileyiz”
 
Su kuyusu faaliyetlerimize destekte bulunmak isterseniz tıklayınız