Yasin'den Yetimhane ve Memleketine Sılayırahim - Yetim | Çare Derneği
"DEPREM yaz 3851'e gönder 10 TL bağışla."
Yetim
  • Yasin'den Yetimhane ve Memleketine Sılayırahim (6).jpg
24.11.2022

Yasin'den Yetimhane ve Memleketine Sılayırahim

İçerik

  • Kimdir Yasin Ssentengo?
  • Türkiye'ye Eğitim Yolculuğu
  • Memlekete Sılayırahim

Kimdir Yasin Ssentengo?

Yasin, Çare Derneği'nin 2012'den bugüne kadar faaliyette olan Uganda Yetimhanesi mezunudur. Çok küçük yaşlarda yetim kalan Yasin yıllar önce yetimhanemize misafir oldu. Burada dini eğitiminin yanı sıra Uganda'nın resmi ilkokul ve lise eğitimini de tamamladı.

Başarılı bir öğrenci olan Yasin, eğitimini tamamlamak için Çare Derneği'nden destek istedi. Çare Derneği gönüllüleri bu isteğe elbette cevapsız kalmadı.

Türkiye'ye Eğitim Yolculuğu

Yasin, eğitimini tamamlayıp ülkesine hizmet edecek başarılı bir insan olarak dönmeyi hayal ediyordu. Kendini sürekli geliştiren Yasin, yetimhanemizden mezun olduktan sonra bağışçılarımızın da desteği ile Türkiye'ye geldi.

Isparta'da Mekke Hafız Okulu'nda yatılı olarak kalmaya başladı. Türkçe eğitimi için TÖMER'den eğitim alan Yasin, şu an A2 seviyesinde iletişim kurabiliyor. Başarılı bir öğrenci olan Yasin, kısa sürede B1 seviyesine de ulaşıp Türkçeye neredeyse anadili gibi kullanmaya başlayacaktır. Burada normal eğitimin yanı sıra hafızlık eğitimi de alan Yasin, bir yıllık eğitim hayatından sonra memleketini ziyarete gitti.

Yasin'den Yetimhane ve Memleketine Sılayırahim

Yasin, Uganda'dan ayrılalı bir yıl oldu sadece. Türkiye'de sadece 1 sene eğitim aldı ve bu Yasin'de her anlamda inanılmaz bir değişime vesile oldu. Farklı ülke, kültür ve arkadaşlarla geçen koskoca bir yılda Yasin kendini hem manevi hem de maddi yönden iyice geliştirdi.

Çocukluğundan beri aşina olduğu Çare Derneği gönüllülerinin desteği onda yardımlaşma bilincini en üst seviyeye taşıdı. Bir yıllık eğitimin ardından vatanına dönen Yasin, önce yeni yetimhanemizin açılışına katıldı. Ardından da ülkenin batısında yer alan köyünü ziyarete gitti.

Yolculuk öncesi Kampala'da birkaç dükkana uğrayıp Türkiye'de iken biriktirdiği cep harçlıkları ile çeşitli hediyeler aldı. Kendisi ile aynı kaderi paylaşan çocukları ziyaret ettiğinde de onlara hediyelerini dağıttı. Desteklerinizle dokunduğumuz her gönül, başka gönüllere dokunuyor ve iyilik, paylaştıkça büyüyor, çoğalıyor...

Çare Derneği

"Biz sadece vesileyiz."