Uganda Eğitim Kompleksi’mizin Yapımını Yerinden İnceledik - Kalıcı Eserler | Çare Derneği

"YARDIM yaz 3851'e gönder katarakt için 10 TL bağışla."

Kalıcı Eserler
  • UGANDA-ZIYARET.jpg
Uganda Eğitim Kompleksi’mizin Yapımını Yerinden İnceledik
09.11.2019

hayırseverlerimizin desteği ile dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyoruz. Fedakarlıklarınızla birçok insanın hayatı değişti, yetimler hayallerine kavuştu, muhtaçların yüzü güldü.  21 Ekim-25 Ekim tarihleri arasında yapımı devam eden Eğitim Külliyemizin inşaatındaki son durumu öğrenmek üzere Uganda’ya bir zayaret gerçekleştirdik. Biz ilk defa 2011 yılında Uganda’ya gitmiştik. Orada kötü  yetimhane şartlarında yetişen yetimleri görünce, bizim burada bir yetimhane hizmeti vermemiz gerektiğini düşündük. 

Yetimlerimiz, tarifi dahi zor olan, son derece kötü şartlarda yatıyorlardı. Bir ranzada 3 tane çocuk yatıyordu fakat bildiğimiz yatakların dışında bir yatak düşünün. Biz de o çocukları alıp daha güzel bir yerde onları misafir etmek, onlara hem eğitim vermek hem de manevi ilimler ile birlikte fen ilimlerini öğretmek maksadıyla onları yetiştirmek istedik. Ve o 75 çocuğu 2011 yılında yetimhanemizde misafir etmeye başladık. Şimdi hala o çocuklar yetimhanemizde kalmaya  devam ediyorlar. Bazıları ilkokula, bazıları ortaokula, bazıları da lisede eğitim görmektedirler. Bu çocuklar 5 vakit namazını kılan  ve aynı zamanda da hafızlık yapan çocuklardır. Birçoğu kısa sürede hafız olmuş durumda. Bizler, daha çok yardıma muhtaç yetime ulaşmak adına içinde 500 kişinin eğitim göreceği; camisi, yatakhanesi, geniş oyun parkı, bilgisayar odası, yemekhanesi ve misafirhanesi olan, 10 dönümlük bir alanı kapsayacak bir  eğitim külliyesinin yapımına devam etmenin sevincini yaşamaktayız.

Amaç daha çok yetime ulaşıp onları maddi ve manevi olarak hayata hazırlayıp ehl-i sünnet ve cemaat çizgisinde yetiştirmektir. Ayrıca bu alan içine yapılacak büyük bir cami ile de çevre halkının ibadet ihtiyacını da karşılamak hedeflerimiz arasındadır. Hem yetimlerimiz, yapılacak olan okulda  eğitimlerini alacaklar hem de okulun bulunduğu mahallede 300 kişilik bir öğrenci grubunu da okulumuza davet ederek, bu öğrencileri; iman, Kur’an ve İslami şuur ile yetiştirmeyi düşünüyor ve kendi ülkelerine hayırlı birer genç olmalarını hedefliyoruz.

Bu vesile ile 10 dönümlük arazi üzerine bu binanın inşaatına başlamış bulunuyoruz.  
Bu gidişimizle yapımı süren inşaatımızı ziyaret ettik ve hangi aşamada olduğunu yeniden inceledik. Bu ay, yapılacak olan camiinin inşaatına başlanacak. Ayrıca 1500 m’2’lik alana sahip ve  iki katlı olan  hafızlık medresesi ve yetimhane binasının 1. katının temeli de atılmıştır. Haziran 2020 tarihinde eğitim külliyesinin, yetimhanenin ve camiinin açılışını hedeflemekteyiz. Ayrıca başka bir mahallede olan hafızlık Kur’an Kursu binasının tadilatını yaparak onun da açılışını gerçekleştirdik. 

Çare Derneği olarak, Uganda Büyükelçimiz Sayın Kerem Alp Bey’i makamında ziyaret edip, Uganda’daki yapılan faaliyetlerimiz ve projelerimiz anlatıldı. Daha neler yapılabileceği, bu insanlara nasıl eğitim verilebileceği gibi konularda fikir alışverişi yapıldı. Kendileri de fırsat buldukça yetimhanemizi ziyaret etmektedirler. Şu anda yapımına başlanan eğitim külliyemizi tebrik edip desteklerini dile getirdiler.

Bölgede yaşanan susuzluk probleminden dolayı, Uganda yetimhanemizde bir su kuyusuna ihtiyaç duyulmaktaydı. Hayırseverlerimizin destekleri ile büyük bir su kuyusu yapıldı. Ziyaretimizle birlikte kuyumuzun açılışını bölge halkının coşkulu katılımıyla gerçekleştirdik. Bölgede yoksulluk ve susuzluk çeken insanların yüzlerindeki tebessümü görebilmek, kurak dünyalırını yeniden yeşertebilmek, yaşanabilecek mutlulukların başında gelmektedir. 

Bölgenin kanayan yarası olan susuzluk ve yoksulluğa çare olmaya, nice mazluma umut olmaya devam ediyoruz. Siz kıymetli hayırseverlerimizin yardımları ile temellerini attığımız eğitim ve öğretim külliyemizi en hızlı bir şekilde bitirip faaliyete geçirilmesi için desteklerinizi bekliyoruz

20.12.2019